Michał Ostrowski, były student polonistyki na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim, zdobył nominację do Nagrody Literackiej Warmii i Mazur Wawrzyn za swoje dzieło „Młynarski. Światowe życie”. Zainspirowany tematem swojej pracy magisterskiej, postanowił napisać biografię Wojciecha Młynarskiego. W wyniku nieoczekiwanych okoliczności powstała książka, która została opublikowana przez Wydawnictwo Szelest.
Autor jest zaskoczony
Michał Ostrowski był zaskoczony i pełen dumy, gdy dowiedział się o swojej nominacji do prestiżowej nagrody. Zwrócił uwagę na fakt, że jego książka nie była szeroko promowana, w przeciwieństwie do innych popularnych publikacji związanych z kulturą masową. Mimo to udało się jej zdobyć uznanie.
Ostrowski żartobliwie zastanawia się, czy nie ma w tym jakiejś tajemniczej ingerencji samego Wojciecha Młynarskiego, który może w jakiś sposób wpłynąć na jego twórcze sukcesy. Może to być oznaka skromności i pokory młodego autora, który zdaje sobie sprawę z wielkiego wpływu Młynarskiego na polską kulturę i chce podkreślić, że jego sukces wynika z fascynacji życiem i twórczością tego wybitnego artysty.
Sentymentalne przesłanie i brak źródeł
Ostrowski zdradza, że kiedy zabierał się za tworzenie książki „Młynarski. Światowe życie”, miał w głowie młodsze pokolenie czytelników. Chciał, aby ci, którzy ze względu na wiek nie mieli możliwości zetknięcia się z twórczością Młynarskiego podczas jego życia i kariery artystycznej, mogli poznać jego dzieła oraz zrozumieć znaczenie jego twórczości dla polskiej kultury.
Autor dążył do tego, aby jego książka była przystępna i angażująca dla młodszych odbiorców, jednocześnie oddając ducha oryginalnych utworów Młynarskiego. Ostrowski chciał przedstawić Młynarskiego jako wybitnego tekściarza, kompozytora i artystę, który zasługuje na uwagę współczesnych czytelników.
W swoim dziele Ostrowski starał się ukazać nie tylko sylwetkę artysty, ale również kontekst historyczny i kulturowy, w którym Młynarski tworzył. Przez to młodzi czytelnicy mogą lepiej zrozumieć wartość jego twórczości, a także wpływ, jaki Młynarski wywarł na polską scenę muzyczną i literacką.
Oprócz przedstawienia dorobku artystycznego Młynarskiego Ostrowski przybliża także jego życie prywatne i anegdoty związane z twórczością. Dzięki temu młodzi czytelnicy mają okazję poznać Młynarskiego nie tylko jako artystę, ale również jako człowieka, co może dodatkowo zainspirować ich do zgłębienia jego twórczości.
Podczas pisania pracy magisterskiej o Wojciechu Młynarskim, Ostrowski zauważył brak odpowiednich materiałów źródłowych. Postanowił więc napisać książkę, która miała być swoistym kolażem i monografią, dokumentującą najważniejsze osiągnięcia tekściarza. Okazało się jednak, że większość czytelników to osoby pamiętające Młynarskiego z czasów jego świetności, dla których lektura była sentymentalną podróżą w przeszłość.
Pięcioro finalistów
Oprócz dzieła Michała Ostrowskiego „Młynarski. Światowe życie”, nominacje do Wawrzynu 2022 otrzymali: Katarzyna Jackowska-Enemuo za „Między światem a zaświatem”, Anna Liminowicz za „Zamalowane okna”, Ishbel Szatrawska za „Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia” oraz Jakub Świdziniewski za „Bezlitosny jest chleb”.
Kapituła, która przyznaje nagrodę, składa się z następujących osób: Roberta Lesińskiego, Andrzeja Marcinkiewicza, Wojciecha Ogrodzińskiego, Małgorzaty Sieniewicz, dr. hab. Joanny Szydłowskiej, profesor UWM (Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej), Adrianny Walendziak oraz Joanny Wilengowskiej.
Głosy na autorów można oddawać TUTAJ.
źródło: UWM