20 C
Olsztyn
niedziela, 8 września, 2024
reklama

Czy to definitywny koniec hotelu przy Wysokiej Bramie?

OlsztynCzy to definitywny koniec hotelu przy Wysokiej Bramie?

Dla mieszkańców Olsztyna hotel przy Wysokiej Bramie jest wręcz symbolem miasta. Budynek z charakterystycznym dla PRLu wyglądem od lat stoi obok jednego z ważniejszych zabytków miasta. Jego przyszłość oraz przeznaczenie mogą ulec radykalnej zmianie.

reklama

Przez lata po wojnie, hotel ten pod swoją opieką miało Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze (PTTK). Budynek został przekazany organizacji decyzją Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w 1951 roku. Jak się okazało, niedawno urzędnicy z Olsztyna natknęli się na pewne nieścisłości w dokumentach dotyczących własności. Z analizy wynika, że decyzja sprzed 80 lat była niezgodna z ówczesnymi przepisami prawnymi.

Działaliśmy w tym budynku od 1948 roku. Teraz okazało się, że papiery o przekazaniu tego budynku nie do końca były w porządku. Sprawy własności trzeba było uregulować, w tym wypadku sąd przyznał rację miastu.” – powiedział “Gazecie Olsztyńskiej” Marian Jurak, prezes Warmińsko-Mazurskiego oddziału PTTK.

reklama

Współpraca, a nie konflikt

Choć sprawa wygląda jak spór pomiędzy PTTK a miastem, tak naprawdę to proces negocjacji. Zarówno prezes PTTK, jak i prezydent Olsztyna starają się dojść do porozumienia.

Nie jest to jedyny problem związany z własnością, jaki miasto ma z PTTK. Obok hotelu w latach 60. XX wieku, PTTK postawiło budynek biurowy i pawilon. Jak się okazuje, tereny te znajdują się na terenie należącym do miasta.

Jaka będzie przyszłość?

Po przejęciu budynku przez miasto pojawiają się plany dotyczące jego nowego przeznaczenia. Lokalizacja budynku w samym centrum Olsztyna jest niezwykle atrakcyjna.

reklama

Jak informuje “Gazeta Olsztyńska” przewodniczący Rady Miasta w Olsztynie, Robert Szewczyk, myśli o utworzeniu w tym miejscu muzeum Olsztyna. Uważa, że stolica regionu ma dużo do zaprezentowania. Przewodniczący Rady Miasta, wskazując na potencjał tego obszaru, podkreśla, że choć pomysł stworzenia muzeum jest jednym z głównych punktów rozważań, możliwości są praktycznie nieograniczone. Może to być centrum dla organizacji pozarządowych, przestrzeń dla społeczności lokalnej do spotkań czy inne inicjatywy zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców. Jedno jest pewne — pragnienie jest takie, by miejsce to stało się perłą w koronie olsztyńskiej starówki.

Przy hotelu trwają prace związane z inwestycją tramwajową, która zmieni krajobraz tej części miasta. Miasto również planuje modernizację pobliskiego rondela.

Historyczne fundamenty

Sytuacja związana z obecnym hostelem ma głębokie korzenie. Budynek ten spoczywa na bardzo starych fundamentach, które sąsiadują z Wysoką Bramą — jednym z najważniejszych zabytków w Olsztynie. W przeszłości ten konkretny obszar był świadkiem wielu ważnych wydarzeń — znajdowało się tu m.in. więzienie. Te głęboko zakorzenione w historii okoliczności nadają terenowi dodatkową wartość i wymagają specjalnej troski i uwagi.

źródło: Gazeta Olsztyńska

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

4 KOMENTARZY

4 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Paul Mark
15 sierpnia 2023 15:59

Mam pewną propozycję. Proponuję przenieść Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie do wysokiej bramy z ul Św. Barbary 9 w Olsztynie. Tam już są kamery elektryczne zamki by petenci nie mogli się dostać. A tu jest naturalna fortyfikacja i można dodatkowo wprowadzić halabardników w strojach z epoki by strzegli zapracowanych urzędników przed petentami. Stanowiło by to swoistą atrakcję ,zmiany warty i tym podobne

Anonimowo
22 sierpnia 2023 16:29

Zasiedzenie, mówi to Grzymowiczowi coś?

Polecane