15 C
Olsztyn
sobota, 27 lipca, 2024
reklama

Czy to definitywny koniec hotelu przy Wysokiej Bramie?

OlsztynCzy to definitywny koniec hotelu przy Wysokiej Bramie?

Dla mieszkańców Olsztyna hotel przy Wysokiej Bramie jest wręcz symbolem miasta. Budynek z charakterystycznym dla PRLu wyglądem od lat stoi obok jednego z ważniejszych zabytków miasta. Jego przyszłość oraz przeznaczenie mogą ulec radykalnej zmianie.

reklama

Przez lata po wojnie, hotel ten pod swoją opieką miało Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze (PTTK). Budynek został przekazany organizacji decyzją Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w 1951 roku. Jak się okazało, niedawno urzędnicy z Olsztyna natknęli się na pewne nieścisłości w dokumentach dotyczących własności. Z analizy wynika, że decyzja sprzed 80 lat była niezgodna z ówczesnymi przepisami prawnymi.

Działaliśmy w tym budynku od 1948 roku. Teraz okazało się, że papiery o przekazaniu tego budynku nie do końca były w porządku. Sprawy własności trzeba było uregulować, w tym wypadku sąd przyznał rację miastu.” – powiedział “Gazecie Olsztyńskiej” Marian Jurak, prezes Warmińsko-Mazurskiego oddziału PTTK.

reklama

Współpraca, a nie konflikt

Choć sprawa wygląda jak spór pomiędzy PTTK a miastem, tak naprawdę to proces negocjacji. Zarówno prezes PTTK, jak i prezydent Olsztyna starają się dojść do porozumienia.

Nie jest to jedyny problem związany z własnością, jaki miasto ma z PTTK. Obok hotelu w latach 60. XX wieku, PTTK postawiło budynek biurowy i pawilon. Jak się okazuje, tereny te znajdują się na terenie należącym do miasta.

Jaka będzie przyszłość?

Po przejęciu budynku przez miasto pojawiają się plany dotyczące jego nowego przeznaczenia. Lokalizacja budynku w samym centrum Olsztyna jest niezwykle atrakcyjna.

reklama

Jak informuje “Gazeta Olsztyńska” przewodniczący Rady Miasta w Olsztynie, Robert Szewczyk, myśli o utworzeniu w tym miejscu muzeum Olsztyna. Uważa, że stolica regionu ma dużo do zaprezentowania. Przewodniczący Rady Miasta, wskazując na potencjał tego obszaru, podkreśla, że choć pomysł stworzenia muzeum jest jednym z głównych punktów rozważań, możliwości są praktycznie nieograniczone. Może to być centrum dla organizacji pozarządowych, przestrzeń dla społeczności lokalnej do spotkań czy inne inicjatywy zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców. Jedno jest pewne — pragnienie jest takie, by miejsce to stało się perłą w koronie olsztyńskiej starówki.

Przy hotelu trwają prace związane z inwestycją tramwajową, która zmieni krajobraz tej części miasta. Miasto również planuje modernizację pobliskiego rondela.

Historyczne fundamenty

Sytuacja związana z obecnym hostelem ma głębokie korzenie. Budynek ten spoczywa na bardzo starych fundamentach, które sąsiadują z Wysoką Bramą — jednym z najważniejszych zabytków w Olsztynie. W przeszłości ten konkretny obszar był świadkiem wielu ważnych wydarzeń — znajdowało się tu m.in. więzienie. Te głęboko zakorzenione w historii okoliczności nadają terenowi dodatkową wartość i wymagają specjalnej troski i uwagi.

źródło: Gazeta Olsztyńska

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

4 KOMENTARZY

4 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Paul Mark
15 sierpnia 2023 15:59

Mam pewną propozycję. Proponuję przenieść Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie do wysokiej bramy z ul Św. Barbary 9 w Olsztynie. Tam już są kamery elektryczne zamki by petenci nie mogli się dostać. A tu jest naturalna fortyfikacja i można dodatkowo wprowadzić halabardników w strojach z epoki by strzegli zapracowanych urzędników przed petentami. Stanowiło by to swoistą atrakcję ,zmiany warty i tym podobne

Anonimowo
22 sierpnia 2023 16:29

Zasiedzenie, mówi to Grzymowiczowi coś?

Polecane