fbpx
13 C
Olsztyn
środa, 4 października, 2023
reklama
reklama

Rysie podchodzą pod Olsztyn. Są już blisko

OlsztynRysie podchodzą pod Olsztyn. Są już blisko

Niecodzienną obserwacją podzielili się miłośnicy przyrody z Koła Łowieckiego Żubr w Olsztynie. W ostatnim czasie, na terenie tego łowiska zaobserwowano obecność rysia, a być może nawet kilku takich drapieżników.

reklama

Uwzględniając obecną sytuację tego gatunku w Polsce, jest to odkrycie o ogromnym znaczeniu.

Bariera dla rozwoju rysia w Polsce

Drapieżnik, który zdobył sympatię wielu Polaków, niestety od dawna boryka się z problemami związanymi z fragmentaryzacją naturalnych lasów. Ta bariera utrudnia mu wyszukiwanie pożywienia i rozprzestrzenianie się gatunku. Tym samym, pojawienie się rysia tak blisko Olsztyna, w kompleksie leśnym położonym kilkadziesiąt kilometrów na wschód od miasta, jest dużym zaskoczeniem.

reklama

Największy polski kot

Jako największy drapieżnik z rodziny kotowatych występujący w Polsce, ryś euroazjatycki cieszy się sporym zainteresowaniem ekspertów. Określenie dokładnej liczby tych drapieżników w naszym kraju jest jednak trudne. Dane z monitoringu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska wskazują, że populacja rysia wynosi nieco ponad 200 osobników. Statystyki Głównego Urzędu Statystycznego sugerują natomiast, że może ich być nawet ponad 400.

Usuwanie glonów z jez. Długiego zakończone. Operacja powróci w przyszłym roku

Głównym miejscem występowania rysia w Polsce z liczbą około 120 osobników są Karpaty. Drapieżniki te spotkać można także w północno-wschodniej Polsce oraz w województwie zachodniopomorskim.

reklama

Projekt „Powrót rysia do północno-zachodniej Polski”

Warto zwrócić uwagę na inicjatywę Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego, które podejmuje działania mające na celu odbudowę populacji rysia w Polsce. W ramach projektu niektóre osobniki są pozyskiwane za granicą, rozmnażane w warunkach zbliżonych do naturalnych, a następnie wypuszczane w polskich lasach. Rysie, które zostały wprowadzone do środowiska naturalnego, są monitorowane dzięki obrożom telemetrycznym z GPS.

Czy rysie są groźne?

Ryś, choć jest drapieżnikiem i największym kotem dziko żyjącym w Polsce, nie jest uważany za zwierzę groźne dla ludzi. Jego naturalnym pokarmem są mniejsze ssaki, głównie sarny, zające czy ptaki. Rysie unikają bezpośredniego kontaktu z ludźmi. W przypadkach, gdy ludzie napotykali te zwierzęta w naturalnym środowisku, zwykle po prostu się oddalały. Niemniej jednak, jak w przypadku każdego dzikiego zwierzęcia, należy zachować ostrożność i dystans, aby nie przestraszyć spotkanego osobnika.

Wędkarze drżą ze strachu. Nad jeziorem Długim grasuje tajemniczy potwór?

źródło: Koło Łowieckie Żubr w Olsztynie, fot. Piotr Gańko

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

3 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
jojtek
9 sierpnia 2023 16:11

maśakra, nie będę wychodził z domu, jeszcze te jadowite pajaki, ojoj

Paul Mark
9 sierpnia 2023 11:47

Każdy powinien mieć broń, nawet dzieci. Żeby się chociarz przed zwieżentami bronić. Jak ukrainców nie było to i dzikich zwieżont też nie było, pewnie przywieźli je ze sobą. Tylko konfederacja zagwarantuje wolność

Polecane
Ogłoszenia

Usuwanie glonów z jez. Długiego zakończone. Operacja powróci w przyszłym roku

Zaskakujące odkrycie leśnika wskazuje na zmiany klimatyczne w naszym regionie?
Furia Lidii Staroń. Grozi mediom? Zwierzęta w panice: nieoczekiwany skutek wojskowych ćwiczeń lotniczych Kotowski Skoczył! Zobaczcie jak wygląda prawdziwy spadochroniarz Iwona Arent w skansenie pokazuje dom matki Marcin Kotowski ma poparcie Szymona Hołowni Łukasz Michnik zażartował sobie z ministra Cieszyńskiego? Ignacy Niemczycki jest wściekły na PiS? Oto dlaczego Marcin Kotowski punktuje polityka PiS-u Łukasz Michnik pyta się ministra, czy ten zerwał mu baner Ignacy Niemczycki: ta sytuacja dotyczy wszystkich polskich rolników Po co Marcin Kotowski kandyduje do Sejmu? Marcin Kotowski Zachęca młodych do głosowania Minister Błaszczak popiera Iwonę Arent Gigantyczna wpadka kandydata PiS-u w Olsztynie Iwona Arent na spacerze z psem i kotem Marcin Kotowski punktuje ministra Cieszyńskiego Marcin Kotowski chce walczyć o przyszłość regionu Marcin Kotowski: politycy PiS-u czują się lepsi? Ignacy Niemczycki: mój filmik o S16 wzbudził wiele kontrowersji Odważny jak Łukasz Michnik? Mówi prawdę o Konfederacji