Rośliny w naszych wnętrzach odgrywają priorytetową rolę. To dzięki nim możemy cieszyć się piękną aranżacją, czystym powietrzem, jak również odprężeniem dla naszego wzroku. Niestety jednak ciężko utrzymać nam rośliny w doskonałej kondycji. W związku z tym rewelacyjnym wyborem będzie zamiokulkas. To roślina, która odporna jest na bardzo wiele niedogodności. Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.
Zamiokulkas i jego krótka charakterystyka
Zamiokulkas to roślina wieloletnia, której cechą charakterystyczną jest przepiękne, intensywne, zielone wybarwienie. Jest niezwykle popularną rośliną pokojową. Cechą charakterystyczną są zdrewniałe kłącza, na których znajdują się liście o podłużnym kształcie Jej standardowa wysokość to około 1 metra.
Nawodnienie zamiokulkasa
Zamiokulkas to roślina, która nie wymaga regularnego podlewania. Jest więc w stanie przetrwać przez około dwóch, a nawet trzech tygodni bez wody. W tym celu warto jednak uzupełnić podłoże rośliny o warstwę keramzytu. Te małe kamyczki o czerwonej barwie utrzymają właściwą wilgotność, dbają o odpowiednie nawodnienie rośliny. Co więcej, zaznaczyć należy, że zamiokulkas nie lubi przelania. Warto więc częściej zapomnieć o jego podlaniu, niż podlewać go zbyt często i intensywnie.
Minimalne warunki oświetleniowe
Większość roślin do prawidłowego wzrostu i pięknego wybarwienia wymaga stanowiska nasłonecznionego. Ewentualnie mogą znajdować się w tzw. półcieniu. Tymczasem zamiokulkas to roślina pokojowa, która może znajdować się w całkowitym cieniu. W praktyce oznacza to, że jako jedna z nielicznych roślin zamiokulkas może być umieszczony np. w toalecie bez okien. W związku z tym bez trudu możemy umieszczać je także w zaciemnionych kątach naszych salonów, gabinetów, poczekalni czy korytarzy, a roślina i tak będzie cieszyć nas swoją intensywną, zieloną barwą i intensywnym wzrostem.
Nawożenie
Kolejną kwestią pielęgnacyjną zamiokulkasa jest jego nawożenie. W praktyce roślina nie wymaga regularnego nawożenia. Jeśli jednak chcemy wspomóc rozwój naszej rośliny, możemy używać fusów po kawie. Zamiokulkas uwielbia kwaśne podłoże, a kawa rewelacyjnie zakwasza glebę. Do prawidłowego, intensywnego wzrostu wystarcza zazwyczaj przesadzanie. Młodsze egzemplarze roślin należy przesadzać raz w roku, a starsze raz na trzy lata.
Zamiokulkas toleruje suche powietrze
Zamiokulkas jako jedna z nielicznych roślin, która toleruje suche powietrze. Nie wymaga zraszania. Co więcej, nie ma także konieczności stosowania nawilżacza powietrza, by zapewnić roślinie właściwe warunki. W związku z tym może być umieszczona w pomieszczeniach o niskiej wilgotności, takich jak np. korytarz.
Uważaj na przeciągi
Jedyne, co może poważnie zaszkodzić zamiokulkasowi to przeciągi. Roślina nie toleruję silnych podmuchów wiatru. Jeśli narazimy ją na trwałe, uporczywe przeciągi, wówczas zamiokulkas z zielonej barwy zacznie żółknąć. To pierwszy objaw, że roślina nie ma zapewnionych odpowiednich warunków. Kolejnym niekorzystnym etap jest gubienie liści.
Szukasz rośliny, która będzie przez wiele długich lat, bez konieczności regularnego podlewania, nawożenia czy przesadzania, cieszyć Cię swoim intensywnym wzrostem i przepiękną, niezmienną prezencją? Zamiokulkas to strzał w dziesiątkę. Nie bez powodu nazywany jest rośliną dla leniwych, a jego uprawa kończy się powodzeniem nawet wśród osób, które nie mają tzw. ręki do kwiatów. Postaw na sprawdzone rozwiązania i ciesz się piękną roślinnością swoich wnętrz każdego dnia.