fbpx
-0 C
Olsztyn
środa, 30 listopada, 2022
reklama

Przetarg na projekt i budowę obwodnicy Giżycka w ciągu DK59

GiżyckoPrzetarg na projekt i budowę obwodnicy Giżycka w ciągu DK59

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Przetarg na projekt i budowę obwodnicy Giżycka w ciągu drogi krajowej nr 59 ogłosiła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Olsztynie. Chętni mogą składać oferty do 28 października.

Jak poinformował w piątek rzecznik GDDKiA w Olsztynie Karol Głębocki, prace projektowe i roboty wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie powinny zostać ukończone w terminie nie dłuższym niż 36 miesięcy od daty zawarcia umowy. Do czasu objętego projektowaniem wlicza się okresy zimowe (tj. od 15 grudnia do 15 marca), natomiast do czasu realizacji robót już nie.

Wyjaśnił, że istniejąca obwodnica Giżycka (ul. Obwodowa) ma obecnie w większości przekrój jednojezdniowy. Jej rozbudowa będzie kontynuacją zakończonej w 2021 roku inwestycji obejmującej budowę ronda na skrzyżowaniu DK59 z ulicą Świderską wraz z rozbudową istniejącego układu drogowego do przekroju dwujezdniowego na odcinku około 1 km.

W Olsztynie powstanie połączenie alei Sikorskiego z ulicą Krasickiego

Planowana inwestycja obejmie kolejne 1,5 km DK59 od wyżej wymienionego ronda w kierunku Wilkas. Będzie to droga klasy GP (główna ruchu przyspieszonego) o przekroju 2×2 i nośności 11,5 tony na oś. Zakres inwestycji obejmie rozbudowę drogi do przekroju dwujezdniowego, budowę dodatkowych jezdni obsługujących tereny przylegające do obwodnicy, budowę mostu i wiaduktu, przebudowę skrzyżowań oraz budowę i przebudowę chodników i ciągów pieszo-rowerowych.

Według drogowców głównym celem inwestycji jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego (BRD) oraz pieszych i rowerzystów. Będzie to możliwe poprzez dostosowanie parametrów odcinka DK59 do obecnie wymaganych standardów BRD. Rozbudowa obwodnicy poprawi parametry techniczne drogi oraz zwiększy przepustowość na skrzyżowaniach drogi krajowej z drogami lokalnymi. Efektem realizacji inwestycji będzie zmniejszenie liczby zdarzeń drogowych, skrócenie czasu przejazdu oraz zmniejszenie poziomu hałasu i zanieczyszczeń powietrza – wskazał inwestor. 

Za co można dostać 32 punkty karne? Dowiedział się o tym 24-latek na ul. Towarowej

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze