7 C
Olsztyn
środa, 22 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Obwodnica Giżycka zostanie rozbudowana

GiżyckoObwodnica Giżycka zostanie rozbudowana

Rozpoczynają się prace przygotowawcze do rozbudowy obwodnicy Giżycka (woj. warmińsko-mazurskie) w ciągu drogi krajowej nr 59. Dokumentacja powstanie do 2024 r., a realizację inwestycji w systemie „Projektuj i buduj” zaplanowano do 2026 r.

reklama

Program inwestycji dla rozbudowy obwodnicy Giżycka w ciągu DK59 zatwierdził we wtorek wiceminister infrastruktury Rafał Weber. Jak mówił podczas konferencji prasowej w Giżycku, daje to zielone światło temu przedsięwzięciu.

„Wiem, że jest pilna potrzeba rozbudowy, podniesienia jej parametrów, co spowoduje, że będzie bardziej drożna, ale przede wszystkim bezpieczniejsza niż w tej chwili” – wskazał.

reklama

„Jestem przekonany, że rozbudowa do dwóch pasów w obie strony drogi krajowej nr 59 poprawi bezpieczeństwo w ruchu drogowym i upłynni ruch, co będzie korzyścią zarówno dla tych, którzy na co dzień z tej drogi korzystają, czyli mieszkańców Giżycka i sąsiednich gmin, ale będzie to też duża korzyść dla wszystkich turystów, którzy tu przyjeżdżają” – powiedział wiceminister.

72 wykroczenia w jednym dniu! Policja przeprowadziła wzmożone działania na drogach Olsztyna

Dodał, że takie inwestycje oznaczają nie tylko poprawę bezpieczeństwa, ale także rozwój miejscowości, w których te rozwiązania komunikacyjne są realizowane.

reklama

Istniejąca obwodnica Giżycka, czyli ul. Obwodowa, ma obecnie w większości przekrój jednojezdniowy. Jej rozbudowa będzie kontynuacją – zakończonej w 2021 r. – inwestycji obejmującej budowę ronda na skrzyżowaniu DK59 z ul. Świderską wraz z rozbudową istniejącego układu drogowego do przekroju dwujezdniowego na odcinku około 1 km.

„Planowana inwestycja obejmie kolejne 1,5 km DK59 od tego ronda w kierunku Wilkas. Będzie to droga klasy GP (główna ruchu przyspieszonego) o przekroju 2×2 i nośności 11,5 tony na oś” – podała olsztyńska GDDKiA.

Przedsięwzięcie obejmie rozbudowę drogi do przekroju dwujezdniowego, budowę dodatkowych jezdni, obsługujących tereny przylegające do obwodnicy, budowę mostu i wiaduktu, przebudowę skrzyżowań oraz budowę i przebudowę chodników i ciągów pieszo-rowerowych.

Pierwsza taka inwestycja w Olsztynie

Jak podała GDDKiA, prace przygotowawcze dla tej inwestycji przewidziane są na lata 2022-24, natomiast realizacja w systemie „Projektuj i buduj” na lata 2024-26. Szacunkowy łączny koszt to około 70 mln zł.

Głównym celem tej inwestycji jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów poprzez dostosowanie parametrów odcinka drogi krajowej nr 59 w Giżycku do obecnie wymaganych standardów bezpieczeństwa ruchu drogowego. Ma to związek ze wzrastającym natężeniem ruchu, które (według GPR 2020) wyniosło na DK59 w Giżycku ponad 15,3 tys. pojazdów na dobę.

Rozbudowa obwodnicy poprawi parametry techniczne drogi i zwiększy przepustowość na skrzyżowaniach drogi krajowej z drogami lokalnymi. W ocenie GDDKiA, efektem rozbudowy będzie zmniejszenie liczby zdarzeń drogowych, skrócenie czasu przejazdu oraz zmniejszenie poziomu hałasu i zanieczyszczeń powietrza.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
wsk125
25 maja 2022 10:50

Widzicie do czego prowadzi oszczędność? Zrobili by na początku po dwa pasy, to byłby spokój. Taki sam numer „mądre” głowy szykują w Olsztynie przy budowie północnej obwodnicy.

Popularne
Ogłoszenia

Czy wiadukt przy rondzie Bema zostanie zamknięty? Zmiana organizacji ruchu zakorkuje Zatorze

Znany jest wykonawca obwodnicy na DK 65