W Grunwaldzie, w bezpośrednim sąsiedztwie pól bitwy pod Grunwaldem, powstaje najnowocześniejsze na Warmii i Mazurach muzeum. Inwestycja jest warta 47 milionów złotych, właśnie trwa wyposażanie budynku.
Władze regionu liczą na uatrakcyjnienie oferty turystycznej – także poza sezonem.
Niewykorzystana legenda Grunwaldu
Nie ma chyba w Polsce człowieka, który by nie słyszał o bitwie pod Grunwaldem z 1410 roku. Jednak w praktyce region nie czerpie korzyści z tej legendy.
Turystów przyciąga coroczna – choć przerwana przez pandemię – inscenizacja słynnej bitwy. Wtedy w okolicach Stębarka widać dziesiątki tysięcy widzów. Bez wątpienia jest to imponujące wydarzenie, jednak zatrzymuje gości raz w roku na kilka godzin. Włodarze postanowili podjąć działania, aby uatrakcyjnić ten region – stad pomysł na muzeum.
Muzeum Bitwy pod Grunwaldem
Muzeum Bitwy pod Grunwaldem miało powstać już w 2010 roku, jednak zabrakło środków na pawilon wystawowy.
Obecnie budowa jest już zakończona i trwa wyposażanie budynku. Oficjalne otwarcie nastąpi już po 15 lipca, rocznicy bitwy, ale Szymon Drej zapewnia, że warto poczekać, i zapowiada „kilka fajerwerków”. Nie wyklucza także, że pierwsi goście zostaną zaproszeni już w drugiej połowie sierpnia, jeszcze przed oficjalnym otwarciem.
„Europejska stolica średniowiecza”
Gustaw Brzezin, marszałek województwa, nie kryje entuzjazmu.
– Od samego początku, mając taką markę, jesteśmy zdania, że to wyjątkowe na skalę europejską miejsce. Specjalnie z tego powodu pojechałem obejrzeć muzeum pokazujące bitwę pod Waterloo i uznałem, że nie możemy być gorsi – powiedział „Gazecie Wyborczej”. – To co prawda bitwa średniowieczna, ale może równie dobrze służyć turystyce czy edukacji. Muzeum ma imponującą szatę zewnętrzną i będzie mieściło wyjątkową ekspozycję. Powstanie też miejsce na turnieje rycerskie. Dla nas to bardzo perspektywiczna inwestycja.
Połączenie historii z nowoczesnością
Budowa Muzeum Bitwy pod Grunwaldem i przygotowanie wystawy to koszt 47 milionów złotych. Większość środków na nowy budynek pochodzi z kasy samorządu, z kolei większość kosztów ekspozycji pokryło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Opracowaniem wystawy zajmuje się warszawska firma Group AV, która niedawno zrealizowała ekspozycje dla Muzeum Archeologicznego w Wiślicy czy Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie.
Ekspozycja muzeum Bitwy pod Grunwaldem będzie przedstawiać zakon krzyżacki, Polskę i Litwę przed wielką wojną, przyczyny rozpoczęcia działań wojennych, wyprawę wojenną i – oczywiście – samą bitwę pod Grunwaldem, oblężenie Malborka, chorągwie rycerskie i zabytki archeologiczne.
źródło: Gazeta Wyborcza, fot. Muzeum Bitwy pod Grunwaldem
Panie redaktorze! Bitwa pod Grunwaldem to nie jest żadna legenda, to było na prawdę