5 C
Olsztyn
czwartek, 18 kwietnia, 2024
reklama

Wyruszyła 40. Warmińska Pielgrzymka Piesza do Częstochowy

OlsztynWyruszyła 40. Warmińska Pielgrzymka Piesza do Częstochowy

Czterdziestą, jubileuszową pielgrzymkę z Gietrzwałdu do Jasnej Góry rozpoczęto od mszy św. w bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gietrzwałdzie. Podczas swojej homilii bp Ostrowski nawiązał do drogi Izraelitów do Ziemi Obiecanej i życia św. Ignacego Loyoli, założyciela Towarzystwa Jezusowego.

reklama

Biskup zaznaczył, że pielgrzymka powinna być zawsze drogą ku większej chwale Boga i służyć ludziom.

Refleksje o drodze Izraelitów

Porównując pielgrzymkę do drogi Izraelitów, bp Ostrowski przywołał ich błąd – stworzenie złotego cielca jako swojego bóstwa. Podkreślił, jak ludzie tworzą bożków na swój obraz i podobieństwo, zamiast szukać Boga, który stworzył człowieka. Pielgrzymi, podobnie jak dawne pokolenia Izraelitów, powinni zastanowić się, jakie fałszywe bóstwa stworzyli w swoim życiu.

reklama

Słuchanie Boga na pielgrzymim szlaku

Duszpasterz zachęcał pielgrzymów, aby w czasie swojej podróży uważnie słuchali słowa Bożego, ponieważ to Bóg jest tym, który prowadzi ich na drodze. Należy być świadomym, kto prowadzi – Bóg, czy kierujemy się własnymi drogami. Duchowny wskazał na konieczność dostrzegania Boga w codziennych zdarzeniach.

Osobiste doświadczenia biskupa

Biskup podzielił się swoim doświadczeniem pielgrzymki do Jasnej Góry. Przypomniał, jak ważne jest cenne wykorzystanie czasu, który biegnie nieubłaganie. Pielgrzymi powinni zdać sobie sprawę, że nie ma powrotów i powtórek. Wskazał na ważność każdego kroku, który jest jak milion intencji. Zachęcał, aby każdy oddech i krok był modlitwą na chwałę Boga.

Wyruszenie na pielgrzymi szlak

Na pielgrzymkę wyruszyło ponad 160 osób. Wśród nich jest 48 osób, które po raz pierwszy podjęły tę drogę. Taka frekwencja budzi duże zadowolenie u ks. Pawła Szumowskiego, dyrektora Warmińskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę. Pielgrzymka składa się z dwóch grup: pierwszej pod patronatem św. Andrzeja, drugiej – św. Wojciecha.

reklama

źródło: Archidiecezja Warmińska

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
dis
2 sierpnia 2023 10:47

Nawiedzeni… Nie do pomyślenia, że na łamach portalu szerzy się mitologię religijną…

Polecane
Ogłoszenia