3 C
Olsztyn
piątek, 19 kwietnia, 2024
reklama

Oszustwo online na 26 tysięcy złotych: oskarżony 24-letni sprzedawca biletów

IławaOszustwo online na 26 tysięcy złotych: oskarżony 24-letni sprzedawca biletów

Jedna z najważniejszych spraw kryminalnych ostatnich miesięcy dotyczy 24-letniego mężczyzny, któremu grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności. Młody człowiek, którego poszukiwała policja, był oskarżony o oszukiwanie użytkowników jednego z popularnych portali społecznościowych podczas sprzedaży biletów na koncerty, mecze i loty samolotem.

reklama

Straty poszkodowanych w wyniku tych oszustw wynoszą niemal 26 000 złotych. Teraz mężczyzna będzie musiał odpowiedzieć przed sądem.

Śledztwo iławskiej policji

Policja z Iławy prowadziła intensywne dochodzenie w sprawach oszustw. Funkcjonariusze przesłuchiwali wielu pokrzywdzonych i z czasem zaczęli dostrzegać pewne powtarzające się wzorce. Sprawca, czasem podszywając się pod kobietę, czasem pod mężczyznę, oferował na sprzedaż bilety na różne wydarzenia. Po otrzymaniu zapłaty, kontakt ze sprzedawcą nagle się urywał.

reklama

24-latek wpadł w ręce policji

Śledczy z Komendy Powiatowej Policji w Iławie otrzymali polecenie odnalezienia 24-latka. Był on poszukiwany przez Sąd Rejonowy w Zawierciu i Gdańsku. Ustalono, że mężczyzna przebywa w ośrodku wypoczynkowym w powiecie ostródzkim. Tam też został zatrzymany. Zebrany materiał dowodowy umożliwił postawienie mu 51 zarzutów oszustwa, a straty poszkodowanych sięgnęły 26 tys. złotych.

Kodeks karny w Polsce surowo karze za recydywę, przewidując dla oszustów nawet do 12 lat pozbawienia wolności. Oszustwo w warunkach recydywy traktowane jest jako wyjątkowo poważne przestępstwo.

Jak uniknąć oszustwa online?

W obliczu tego rodzaju spraw, warto przypomnieć o podstawowych zasadach bezpieczeństwa przy zakupach online. Jeśli cena produktu wydaje się zaskakująco niska, należy zachować szczególną ostrożność. Dodatkowo zawsze warto sprawdzić komentarze o sprzedającym i skontaktować się z nim przed finalizacją transakcji. Najbezpieczniejszą formą płatności jest płatność przy odbiorze.

reklama

Zostałeś oszukany? Oto co powinieneś zrobić

Jeżeli jesteś ofiarą oszustwa, musisz jak najszybciej skontaktować się z administratorem serwisu, na którym dokonano zakupu, zachować wszystkie dokumenty związane z transakcją i zgłosić sprawę na policję.

źródło: KWP

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia