fbpx
14 C
Olsztyn
środa, 4 października, 2023
reklama
reklama

Warmia i Mazury z rekordem. Pobiła go kobieta, która jest mistrzynią w zadłużaniu się

WiadomościWarmia i Mazury z rekordem. Pobiła go kobieta, która jest mistrzynią w...

W Polsce żyją 534 tysiące osoby, które mają nieuregulowane zobowiązania finansowe wobec co najmniej trzech różnych wierzycieli. Zaległości te łącznie wynoszą ponad 20 miliardów złotych, co stanowi niemal połowę całkowitego zadłużenia obywateli kraju. Jedną z najbardziej zaskakujących postaci wśród tych multidłużników jest kobieta z województwa warmińsko-mazurskiego.

reklama

Krajowy Rejestr Długów (KRD) śledzi jednostki, które mają długotrwałe zaległości płatnicze wobec firm, innych podmiotów gospodarczych i administracji publicznej. Najbardziej niepokojący trend, który obserwuje KRD, to wzrost liczby multidłużników – osób, które mają nieuregulowane zobowiązania finansowe wobec trzech lub więcej wierzycieli.

Zjawisko multidłużników i jego skala

Prezes KRD, Adam Łącki, zwraca uwagę, że obecnie konsumenci w Polsce mają do spłacenia łącznie ponad 44,6 miliardów złotych. “Prawie co czwarta osoba zalegająca ze spłatą to multidłużnik” – mówi Łącki, dodając, że jest ich 534 672. Łączne zaległości tych osób wynoszą 20,2 miliarda złotych, co odpowiada niemal połowie całkowitego zadłużenia obywateli Polski.

reklama
Msza z politycznym smaczkiem. Kto i ile daje na tacę w czasie kampanii?

Kim są multidłużnicy?

Wśród multidłużników dominują mężczyźni, których zaległości wynoszą 15,2 mln złotych – ponad trzy razy więcej niż długi kobiet. Multidłużnikami są najczęściej osoby w wieku od 36 do 55 lat, które łącznie mają do spłacenia 14 miliardów złotych.

Rekordzistka, pod względem liczby wierzycieli, to mieszkanka województwa warmińsko-mazurskiego, która ma 190 przeterminowanych zobowiązań wobec 82 firm. Jej zaległości wynoszą 2,2 mln zł. Największym dłużnikiem jest mieszkaniec Mazowsza, który ma 199 przeterminowanych faktur na kwotę 2,1 mln zł do uregulowania u 63 różnych wierzycieli.

reklama

Geograficznie, najwięcej multidłużników znajduje się w czterech województwach: śląskim, mazowieckim, dolnośląskim i wielkopolskim, gdzie przypada połowa długu.

Czynniki prowadzące do nadmiernego zadłużenia

Jak podkreśla Łącki, za problemem multidłużników stoi kilka kluczowych czynników. Po pierwsze to nieroztropność konsumentów, którzy zaciągają zobowiązania finansowe powyżej swoich możliwości spłat. Po drugie, występuje grupa osób, które są po prostu nieuczciwe i próbują żyć na koszt innych. Trudności mogą też wynikać z sytuacji losowej, jak utrata pracy czy choroba.

Rozmowy o biznesie na Szlaku Świętej Warmii

Kwestia świadomego niespłacania długów

Jakub Kostecki, prezes firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso, współpracującej z KRD, zauważa, że istnieje grupa multidłużników, którzy świadomie zaciągają zobowiązania, nie zamierzając ich regulować. W rozmowie z negocjatorem często padają takie stwierdzenia: “jak pożyczyli pieniądze, to niech teraz się martwią jak je odzyskać” albo “ta firma jest bogata, poradzą sobie bez mojej zapłaty”.

Spirala zadłużenia

Niemal pół miliona multidłużników było już wpisanych do rejestru, a mimo to inne firmy nadal sprzedają im towary z odroczonym terminem płatności. To pokazuje, że choć problem jest dobrze zidentyfikowany, konieczne są dalsze działania, aby zahamować spirale zadłużenia.

źródło: PAP, Gazeta Olsztyńska

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia

Lokatorzy nie płacą za mieszkania komunalne w Olsztynie. Są winni ponad 76 milionów złotych

Adwokat z Olsztyna pomógł wywalczyć 700 zł podwyżki dla 460 osób!
Furia Lidii Staroń. Grozi mediom? Zwierzęta w panice: nieoczekiwany skutek wojskowych ćwiczeń lotniczych Kotowski Skoczył! Zobaczcie jak wygląda prawdziwy spadochroniarz Iwona Arent w skansenie pokazuje dom matki Marcin Kotowski ma poparcie Szymona Hołowni Łukasz Michnik zażartował sobie z ministra Cieszyńskiego? Ignacy Niemczycki jest wściekły na PiS? Oto dlaczego Marcin Kotowski punktuje polityka PiS-u Łukasz Michnik pyta się ministra, czy ten zerwał mu baner Ignacy Niemczycki: ta sytuacja dotyczy wszystkich polskich rolników Po co Marcin Kotowski kandyduje do Sejmu? Marcin Kotowski Zachęca młodych do głosowania Minister Błaszczak popiera Iwonę Arent Gigantyczna wpadka kandydata PiS-u w Olsztynie Iwona Arent na spacerze z psem i kotem Marcin Kotowski punktuje ministra Cieszyńskiego Marcin Kotowski chce walczyć o przyszłość regionu Marcin Kotowski: politycy PiS-u czują się lepsi? Ignacy Niemczycki: mój filmik o S16 wzbudził wiele kontrowersji Odważny jak Łukasz Michnik? Mówi prawdę o Konfederacji