fbpx
18 C
Olsztyn
piątek, 22 września, 2023
reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Pojawiła się strefa zakażenia w okolicach Jeziora Ukiel. Choroba dotarła do Olsztyna!

OlsztynPojawiła się strefa zakażenia w okolicach Jeziora Ukiel. Choroba dotarła do Olsztyna!

Strefa objęta zakażeniem – takie znaki już wkrótce zagościły w okolicach Jeziora Ukiel. Alarmująca informacja pojawiła się po odkryciu martwej mewy śmieszki 9 lipca. Po przebadaniu ptaka, stwierdzono, że przyczyną jego śmierci była ptasia grypa.

reklama

Pierwszy przypadek ptasiej grypy na Warmii i Mazurach

To pierwszy taki przypadek w stolicy Warmii i Mazur. Powiatowego lekarza weterynarii o znalezieniu martwej mewy poinformował dyżurny miasta Olsztyna.

“Natychmiast przyjechaliśmy na miejsce i pobraliśmy materiał do badań,” mówi Powiatowa Lekarz Weterynarii, Magdalena Zbanyszek-Kalinowska. “Martwy ptak został zawieziony do naszego laboratorium, potem do Gdańska, a ostateczne wyniki odbieraliśmy z laboratorium w Puławach.”

reklama

Strefa zakażenia i procedury

Strefa wyznaczana jest w promieniu kilometra od miejsca, gdzie znaleziono martwe ptactwo. Decyzją Powiatowego Lekarza Weterynarii znajduje się na zachód od ul. Bałtyckiej, na odcinku od Ronda Ofiar Katastrofy Smoleńskiej do wysokości stacji kolejowej Olsztyn Likusy.

Uwaga, bakterie w wodzie! Sanepid potwierdza zagrożenie na Warmii i Mazurach

“Strefa obowiązuje 30 dni od momentu znalezienia martwego ptaka,” dodaje Zbanyszek-Kalinowska. “Jeśli w tym czasie w wyznaczonej strefie padnie kolejny ptak, wówczas rozporządzenie zostanie przedłużone o kolejnych 30 dni.”

reklama

Ptasia grypa – globalne zagrożenie

Ptasia grypa występuje na całym świecie i wszystkie gatunki ptaków są podatne na zarażenie wirusem, choć niektóre gatunki są bardziej odporne od innych. Człowiek może zakazić się wirusem grypy ptaków tylko poprzez bardzo bliski, bezpośredni kontakt (do 1 metra) z zakażonym drobiem, bądź z powierzchniami i przedmiotami zanieczyszczonymi jego odchodami.

Zalecenia dla mieszkańców

“Apelujemy, żeby nie dotykać martwych ptaków. Jeśli jednak już to zrobiliśmy, to koniecznie umyjmy i zdezynfekujmy ręce,” radzi kierowniczka Sekcji Higieny Pracy w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie, Anna Rostek.

Dwa lata temu 11-letnia Marysia straciła tatę. Teraz walczy z guzem mózgu

W przypadku znalezienia martwego ptaka należy jak najszybciej zgłosić ten fakt Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii, dzwoniąc pod numer 89 533 14 11. Informacje w zakresie aktualnej sytuacji epidemiologicznej związanej z grypą ptaków publikowane są na bieżąco na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii.

źródło: UM Olsztyn

reklama
reklama
reklama

3 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
klepaczka
20 lipca 2023 07:56

IT..przekazać wiadomość podać dane przestraszyć a robić swoje.

Mario
19 lipca 2023 16:00

Czyli ludzie maja się bać cyrk trwać itd Mewa nad jeziorem ?!? Dziwne chyba nieuki rybitwa

Polecane
Ogłoszenia

Uwaga, bakterie w wodzie! Sanepid potwierdza zagrożenie na Warmii i Mazurach

Nowy dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego wybrany