fbpx
18 C
Olsztyn
piątek, 22 września, 2023
reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Fałszywe alarmy to przestępstwo: kary za bezpodstawne wzywanie służb ratunkowych

WiadomościFałszywe alarmy to przestępstwo: kary za bezpodstawne wzywanie służb ratunkowych

W dobie powszechnego dostępu do telefonów komórkowych połączenie z numerem alarmowym 112 jest na wyciągnięcie ręki. Wiedza o istnieniu tego numeru i zasadach jego użycia jest instynktownie zakorzeniona w umysłach zarówno dorosłych, jak i dzieci. Niestety praktyka pokazuje, że w naszym społeczeństwie nadal zdarzają się osoby, które bezmyślnie i bezpodstawnie ingerują w prace służb ratowniczych.

reklama

Pomimo szeroko zakrojonych kampanii edukacyjnych oraz publicznych apeli służb ratowniczych, dla niektórych z nas cel zastosowania numeru alarmowego 112 pozostaje niewłaściwie zinterpretowany. Efektem są niestety nieuzasadnione wezwania, które mają poważne konsekwencje zarówno dla służb ratowniczych, jak i indywidualnych obywateli.

Brak powagi i bezmyślność

Bezpodstawne wzywanie służb ratunkowych to nie tylko wykroczenie, ale i okazanie różnorodnej bezmyślności. Ten akt lekkomyślności może w efekcie okazać się niezwykle kosztowny, gdyż blokuje pomoc dla tych, którzy naprawdę jej potrzebują. Policja nie jest pobłażliwa dla osób, które lekceważą tę zasadę.

reklama
Kolizja na drodze D51. Samochód ląduje w rowie, na miejscu interweniują służby

Na podkreślenie zasługuje fakt, że osoby bezpodstawnie wzywające służby ratunkowe podlegają odpowiedzialności karnej. Zgodnie z art. 66 Kodeksu Wykroczeń, każdy kto fałszywie informuje lub wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej lub umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, blokuje numer alarmowy, naraża się na karę aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny do 1500 zł.

Bądź odpowiedzialny

Wartym przypomnienia jest fakt, że numer 112 to numer alarmowy, który powinniśmy szanować nie tylko ze względu na penalizację za bezpodstawne używanie, ale przede wszystkim z empatii wobec tych, którzy naprawdę mogą potrzebować pomocy. Odpowiedzialne zachowanie ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo nas wszystkich, jak również na efektywność działań służb ratowniczych.

reklama

źródło: KPP Braniewo

Dni bezpieczeństwa ruchu drogowego: akcja Road Safety Days dotarła do szkół i przedszkoli w powiecie iławskim
reklama
reklama
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia

Nieletni pod działaniem alkoholu staną przed sądem rodzinnym i dla nieletnich

Służby pojechały ratować ugodzonego nożem mężczyznę. Na miejscu spotkało je coś innego