24 C
Olsztyn
niedziela, 26 maja, 2024
reklama

Bezpieczne wakacje: Policja radzi, jak ustrzec mieszkanie przed włamaniem

GołdapBezpieczne wakacje: Policja radzi, jak ustrzec mieszkanie przed włamaniem

Wakacje to czas, kiedy wiele osób decyduje się na wyjazdy, zarówno te krótkie jak i dłuższe. Niestety ten okres niesie za sobą również zwiększone ryzyko włamań do mieszkań. Aby uniknąć nieprzyjemności powiązanych z kradzieżą, policjanci przypominają kilka podstawowych zasad, które warto zastosować przed wyjazdem na wakacje. Jak podkreślają, dla bezpieczeństwa naszych domów najważniejszy jest dobry sąsiad.

reklama

Na początku warto przyjrzeć się działaniom włamywaczy. Wybierają oni najczęściej drzwi jako punkt wejścia, gdyż próba włamania przez okno, balkon, czy piwnicę może zostać szybko zauważona i wzbudzić podejrzenia o kradzież. Włamywacz chce działać szybko, cicho i bez większych podejrzeń, dlatego dobrze zabezpieczone drzwi są pierwszą linią obrony.

Odstraszyć go możemy stosując solidnie wykonane drzwi lub podwójne drzwi, atestowane zamki, dobry system alarmowy, wzmocnienia takie jak blokady antywłamaniowe, drzwi obite blachą czy też zapornica drzwiowa lub wizjer.

reklama

W przypadku zauważenia nieznanych osób kręcących się po klatkach schodowych czy w pobliżu domu, zwróćmy na nich uwagę, zapytajmy kogo szukają. Ustalmy cechy takie jak twarz, sylwetkę oraz ubiór, które mogą okazać się pomocne w identyfikacji potencjalnego włamywacza.

Współpraca z sąsiadami jest kluczowa. Warto zwracać uwagę także na ich mieszkania oraz dobytek. Jeśli wyjeżdżamy na urlop, powiedzmy o tym sąsiadom i przekażmy im klucze. Niech od czasu do czasu zapalą w naszym mieszkaniu światło, otworzą okno, wyjmą korespondencje ze skrzynki, sugerując tym samym, że ktoś jest w mieszkaniu.

Kolejne ważne kwestie, na które warto zwrócić uwagę to: potrzeba sprawdzania tożsamości i wiarygodności nieznajomych osób, próbujących złożyć nagłą wizytę, unikanie przypadkowych znajomości, ewentualna instalacja domofonu oraz stworzenie systemu wzajemnej ochrony ze sąsiadami na osiedlu domków jednorodzinnych.

reklama

Bez względu na to, czy jesteśmy ofiarą, czy świadkiem przestępstwa, najszybciej jak to możliwe powinniśmy powiadomić Policję dzwoniąc na numer alarmowy 112. Prawdopodobieństwo ujęcia sprawcy zależy od czasu, jaki upłynął od zdarzenia, dlatego nie bójmy się dzwonić i zgłaszać podejrzane sytuacje.

Podsumowując, najważniejszym elementem naszego bezpieczeństwa podczas naszej nieobecności w domu jest wzajemne zaufanie i solidarność z sąsiadami oraz wsparcie Policji. Pamiętajmy więc — zabezpieczmy nasze domy i zaufajmy sąsiadom!

źródło: KPP Gołdap

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia