5 C
Olsztyn
czwartek, 25 kwietnia, 2024
reklama

Z Olsztyna w świat — gdzie pojechać na wakacje w 2024 roku? 3 atrakcyjne kierunki

Materiał zewnętrznyZ Olsztyna w świat — gdzie pojechać na wakacje w 2024 roku?...

Wakacje to czas, na który czekają wszyscy: od dzieci, przez młodzież, aż po dorosłych i seniorów. Dni wolne od pracy i codziennych obowiązków dają możliwość zwiedzania świata oraz wypoczynku w innym otoczeniu. Gdzie się wybrać w 2024 roku, aby sporo zobaczyć i czuć się bezpiecznie w wakacyjnym kurorcie?

reklama

3 kierunki, które warto wziąć pod uwagę podczas planowania urlopu

Planowanie urlopu trzeba rozpocząć od najważniejszej kwestii, czyli wyboru kierunku wakacji. Jedni lubią spędzać czas nad polskimi jeziorami, w górach czy nad morzem. Inni wolą z kolei pojechać za granicę. Jeśli należysz do tej drugiej grupy, przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie 3 miejsc, które warto odwiedzić. Być może jedno z nich trafi na Twoją podróżniczą listę na ten lub na kolejny rok.

1. Tunezja

Tunezja słynie z pięknych, piaszczystych plaż nad Morzem Śródziemnym. Ma sporo do zaoferowania również fanom zwiedzania starych miast, starożytnych ruin i miłośnikom kultury oraz sztuki (arabskiej, berberyjskiej, francuskiej). To idealne miejsce także dla zakochanych w śródziemnomorskiej kuchni, która jest uznawana za jedną z najzdrowszych na świecie.

reklama

Kurort Wypoczynkowy Susa, Monastyr czy Wielki Szott to tylko kilka miejsc, które możesz odwiedzić, będąc w tym rejonie. Kraj, zlokalizowany w Afryce Północnej, obfituje w islamską architekturę i na każdym kroku oferuje turystom piękne pustynne widoki.

W lipcu i w sierpniu, kiedy większość Polaków wybiera się na wakacyjne wyjazdy, w Tunezji w ciągu dnia temperatury przekraczają 30 stopni Celsjusza. Wieczorem spadają do nieco ponad 20. Woda w Morzu Śródziemnym ma z kolei temperaturę 25-27 stopni, a więc idealną do tego, aby zażywać relaksujących kąpieli czy uprawiać wodne sporty.

Co do zasady Tunezja jest uznawana za kraj bezpieczny. Warto jednak pilnować swoich rzeczy i nigdy nie zostawić ich bez nadzoru. Pamiętaj też, że podczas aktywności w wodzie mogą zdarzyć się wypadki. Jeśli więc planujesz korzystać z atrakcji w Morzu Śródziemnym, pamiętaj, aby Twoje ubezpieczenie turystyczne zapewniało Ci odpowiednią ochronę. W przeciwnym razie będziesz musiał samodzielnie ponieść wysokie koszty leczenia poza granicami Polski.

reklama

2. Malta

Malta to niepozorne miejsce, które jednak wzbudza zachwyt u tych, którzy zdecydują się do niego zawitać. Wyspa ma niewielkie rozmiary, bo rozciąga się na zaledwie 33 km długości. Mimo to jest na tyle różnorodna, że turyści znajdują na niej coś dla siebie niezależnie od tego, jaki mają gust.

Wyspa jest zdecydowanie miejscem wielokulturowym. Jej strategiczne położenie na Morzu Śródziemnym sprawiło, że ma bogatą historię. Budowali ją Fenicjanie, Kartagińczycy i Brytyjczycy, po których znajdziesz tutaj sporo zabytków i innych pozostałości. To np. lewostronny ruch na ulicy czy język angielski jako drugi urzędowy w kraju po maltańskim.

Malta jest położona blisko Sycylii, co znajduje odzwierciedlenie w lokalnej kuchni. Dominują tu włoskie i brytyjskie zwyczaje, których połączenie daje pyszny efekt. Warto skosztować tutaj lokalnych specjałów, w tym m.in. wołowych zrazów, owoców morza i dań opartych na kabaczkach, bakłażanach, papryce czy aromatycznych ziołach.

W lipcu i w sierpniu temperatura na wyspie wynosi około 26 stopni Celsjusza. Nocą spada jedynie nieznacznie. Temperatura w morzu wynosi z kolei około 25 stopni. Najpiękniejsze plaże na Malcie możesz zwiedzać bez obaw o bezpieczeństwo. Trzeba uważać na kieszonkowców w turystycznych strefach, ale poza nimi zwiedzający nie powinni się niczego obawiać. 

3. Teneryfa

Teneryfa jest największą wyspą zlokalizowaną w archipelagu Wysp Kanaryjskich. Leży na Oceanie Atlantyckim. Odwiedzający ją turyści mogą liczyć na spotkanie z różnorodnymi krajobrazami. Na południu dominują piaszczyste plaże, a im bliżej północy, tym więcej zieleni i lasów laurowych.

Jedną z najciekawszych atrakcji na Teneryfie jest wulkan Teide zlokalizowany w parku narodowym. Miejsce jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Odwiedzając je, będziesz mógł cieszyć się niezwykłymi widokami i licznymi szlakami turystycznymi.

Na wyspie w lipcu i w sierpniu panuje temperatura około 24 stopni Celsjusza w ciągu dnia. Nocą spada ona do nieco poniżej 20 stopni. Temperatura wody oscyluje z kolei również w granicach 20-21 stopni Celsjusza. Jest nieco niższa niż w przypadku Morza Śródziemnego.

Kuchnia na Teneryfie to głównie owoce morza, ryby, sery kozie i kozina oraz świeże owoce. Wyspa jest uznawana za bezpieczną i przyjazną dla turystów. Nie występuje tam wysoka przestępczość. Przebywając w zatłoczonych miejscach, zawsze warto jednak pilnować swoich rzeczy i nigdy nie zostawiać ich bez opieki — zwłaszcza jeśli ma się ze sobą coś cennego.

Wybranie idealnego celu podróży na wakacyjny wyjazd nie jest łatwe. Warto więc poznać najważniejsze informacje dotyczące konkretnych kierunków, aby świadomie zdecydować o tym, gdzie się wybierzesz, aby odpocząć. Tunezja, Malta i Teneryfa to zdecydowanie opcje zasługujące na zainteresowanie. Wybierając jedną z nich, zwróć uwagę na to, na jakie atrakcje i warunki atmosferyczne możesz liczyć.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia