5 C
Olsztyn
wtorek, 21 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

W Olsztynku powstał mural przedstawiający rotmistrza Pileckiego

OlsztynW Olsztynku powstał mural przedstawiający rotmistrza Pileckiego

We wtorek odsłonięto mural, który przedstawia rodzinę rotmistrza Witolda Pileckiego. Znajduje się on na ścianie Szkoły Podstawowej nr 2 w Olsztynku.

Mural w Olsztynku

reklama

Mural ma powierzchnię 50 m kw. Znajduje się on na ścianie szkoły, której jest patronem od 2017 roku. W uroczystości udział wzięła córka rotmistrza, Zofia Pilecka-Optułowicz.

Przedstawia on rotmistrza z żoną Marią i dziećmi – Andrzejem oraz Zofią i jest wzorowany na przedwojennej fotografii, która została wykonana w rodzinnym majątku Pileckich.

W Olsztynku powstał mural przedstawiający rotmistrza Pileckiego historia Olsztyn, Wiadomości

Wiceszef MSWiA obecny na uroczystości

reklama

W wydarzeniu wziął udział wiceszef MSWiA Błażej Poboży, który przyznał, że cieszy się z udziału w tej uroczystości. Jak powiedział „Z takim patronem, który był postacią wielką, który zapłacił cenę najwyższą za swoje wartości, za to kim był, jesteście naprawdę w miejscu szczególnym”.

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych na Warmii i Mazurach
W Olsztynku powstał mural przedstawiający rotmistrza Pileckiego historia Olsztyn, Wiadomości

Inicjatywa szkoły

Mural powstał z inicjatywy szkoły oraz Stowarzyszenia „Wspólnie dla Olsztynka”. Został sfinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

reklama

Jak powiedział dyrektor Narodowego Centrum Kultury Rafał Wiśniewski, jest to ważne przedsięwzięcie dla lokalnej społeczności. Jak dodał „Ten mural podkreśla to, co jest chyba istotą sprawy: świat człowieka to świat wartości, świat kultury to świat wartości”.

Rotmistrz Witold Pilecki

Rotmistrz Witold Pilecki był uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej oraz wojny obronnej w 1939 r. Był również współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej i oficerem AK. Dobrowolnie poddał się aresztowaniu i trafił do niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz. Tam włączył się w organizację ruchu oporu i przygotował pierwsze sprawozdania o Holokauście.

Tajemniczy cmentarz ukryty w mazurskim lesie od dekad budzi grozę
W Olsztynku powstał mural przedstawiający rotmistrza Pileckiego historia Olsztyn, Wiadomości

W kwietniu 1943 roku uciekł z obozu. Następnie brał udział w Powstaniu Warszawskim, a po jego upadku trafił do niewoli niemieckiej. Po powrocie do Polski zorganizował grupę, która gromadziła informacje o sytuacji w kraju, następnie został aresztowany. Po pokazowym procesie i skazaniu przez komunistyczny sąd został zamordowany strzałem w tył głowy. W 2006 r. został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego. W 2013 r. został awansowany do stopnia pułkownika.

źródło: PAP, fot. PAP/Tomasz Waszczuk

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne
Ogłoszenia

Piekarnia Tyrolska postanowiła wypiekać chleb... Mikołaja Kopernika

Prezydent Olsztyna: koszt rozbiórki "szubienic" to 2 mln zł