We wtorek odsłonięto mural, który przedstawia rodzinę rotmistrza Witolda Pileckiego. Znajduje się on na ścianie Szkoły Podstawowej nr 2 w Olsztynku.
Mural w Olsztynku
Mural ma powierzchnię 50 m kw. Znajduje się on na ścianie szkoły, której jest patronem od 2017 roku. W uroczystości udział wzięła córka rotmistrza, Zofia Pilecka-Optułowicz.
Przedstawia on rotmistrza z żoną Marią i dziećmi – Andrzejem oraz Zofią i jest wzorowany na przedwojennej fotografii, która została wykonana w rodzinnym majątku Pileckich.
Wiceszef MSWiA obecny na uroczystości
W wydarzeniu wziął udział wiceszef MSWiA Błażej Poboży, który przyznał, że cieszy się z udziału w tej uroczystości. Jak powiedział „Z takim patronem, który był postacią wielką, który zapłacił cenę najwyższą za swoje wartości, za to kim był, jesteście naprawdę w miejscu szczególnym”.
Inicjatywa szkoły
Mural powstał z inicjatywy szkoły oraz Stowarzyszenia „Wspólnie dla Olsztynka”. Został sfinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Jak powiedział dyrektor Narodowego Centrum Kultury Rafał Wiśniewski, jest to ważne przedsięwzięcie dla lokalnej społeczności. Jak dodał „Ten mural podkreśla to, co jest chyba istotą sprawy: świat człowieka to świat wartości, świat kultury to świat wartości”.
Rotmistrz Witold Pilecki
Rotmistrz Witold Pilecki był uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej oraz wojny obronnej w 1939 r. Był również współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej i oficerem AK. Dobrowolnie poddał się aresztowaniu i trafił do niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz. Tam włączył się w organizację ruchu oporu i przygotował pierwsze sprawozdania o Holokauście.
W kwietniu 1943 roku uciekł z obozu. Następnie brał udział w Powstaniu Warszawskim, a po jego upadku trafił do niewoli niemieckiej. Po powrocie do Polski zorganizował grupę, która gromadziła informacje o sytuacji w kraju, następnie został aresztowany. Po pokazowym procesie i skazaniu przez komunistyczny sąd został zamordowany strzałem w tył głowy. W 2006 r. został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego. W 2013 r. został awansowany do stopnia pułkownika.
źródło: PAP, fot. PAP/Tomasz Waszczuk