Olsztyn był niedawno gospodarzem spotkania dotyczącego kluczowych zagadnień przyszłości polskiego systemu edukacji, roli szkolnictwa zawodowego i wyzwań, z jakimi boryka się rząd. Specjalnym gościem wydarzenia był Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek.
Podczas wtorkowego spotkania w Olsztynie (4.05.2023) Czarnek skupił się na znaczeniu inwestycji w edukację, w tym na planowanym zwiększeniu nakładów na ten sektor z 2% do 4,5% PKB. Wskazał na konieczność rozwijania zawodów przyszłości i dostosowywania się do nowych trendów na rynku pracy. Minister podkreślił, że „60 procent dzisiejszych pracowników za chwilę będzie pracować w zawodach, których jeszcze nie znają”. Do kluczowych zawodów przyszłości zaliczył atomistę, inżyniera czy technika jądrowego.
Plan rozwoju szkolnictwa zawodowego
Ministerstwo Edukacji i Nauki widzi rozwój szkolnictwa zawodowego jako kluczowe wyzwanie. Planuje utworzenie 120 Branżowych Centrów Umiejętności na terenie całego kraju. Centra te mają stać się technologicznie zaawansowanymi ośrodkami kształcenia i egzaminowania. Na każdy z tych ośrodków Ministerstwo planuje przeznaczyć od kilkunastu do 20 milionów złotych.
„Rewolucja godnościowa”
Jak napisał w mediach społecznościowych minister, spotkanie było okazją do dyskusji na temat „rewolucji godnościowej, która dokonała się podczas rządów Prawa i Sprawiedliwości”.
Podczas spotkania wskazywano także na dotychczasowe osiągnięcia rządu w kwestii różnorodnych programów społecznych. Mówiono także o stanowisku polskich władz centralnych do polityki migracyjnej Unii Europejskiej.
Co ciekawe, po części oficjalnej, na specjalne spotkanie zaproszeni zostali przedstawiciele młodzieży, z którymi minister dyskutował w węższym gronie.
źródło: UW, arent.olsztyn.pl
Może niech czarnek ukończy jakąkolwiek szkołę i dopiero wtedy zacznie szkolić nasze dzieci
Czy zwiększenie nakładów z 2 do 4% spowoduje jak zwykle wzrost opodatkowania Polaków?