25 C
Olsztyn
niedziela, 16 czerwca, 2024
reklama

Cząstkowe wyniki Wyborów Parlamentarnych 2023 w Polsce. PiS się umacnia?

WiadomościCząstkowe wyniki Wyborów Parlamentarnych 2023 w Polsce. PiS się umacnia?

Dzień po wyborach parlamentarnych w Polsce przynosi pierwsze cząstkowe wyniki. Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) sukcesywnie publikuje dane, a krajobraz polityczny Polski wydaje się nabierać kształtów. Czy wyniki exit poll pracowni Ipsos potwierdzą się w oficjalnych rezultatach?

reklama

Wyniki exit poll: PiS na czele

Z sondażu exit poll wynika, że PiS zdobył 36,8% głosów, co daje im 200 mandatów w Sejmie. Koalicja Obywatelska z 31,6% głosów zdobyła 163 mandaty, a Trzecia Droga z 13% – 55 mandatów. Lewica i Konfederacja zdobyły odpowiednio 30 i 12 mandatów. Frekwencja wyniosła 72,9% na poziomie ogólnokrajowym i 67,3% w województwie warmińsko-mazurskim.

Pierwsze cząstkowe wyniki z PKW

O godzinie 07:42 PKW opublikowała dane z 12,61% obwodów głosowania. PiS zdobywa 40,78% głosów, KO – 25,75%, Trzecia Droga – 13,73%, Nowa Lewica – 8,12% i Konfederacja – 7,45%. To oznacza, że w porównaniu z wynikami exit poll, PiS zdobywa większe poparcie, a Koalicja Obywatelska mniej.

reklama

Województwo warmińsko-mazurskie: PiS na prowadzeniu

W województwie warmińsko-mazurskim PiS zdobywa 40,00% głosów, KO 30,1%, a Trzecia Droga 11,9%. Kolejne miejsca zajmują Nowa Lewica (8,2%) i Konfederacja (6,1%). Jest to region, gdzie PiS ma tradycyjnie silne poparcie i te wyniki to potwierdzają.

Cząstkowe wyniki Wyborów Parlamentarnych 2023 w Polsce. PiS się umacnia? polityka Wiadomości, zShowcase
Zrzut ekranu ze strony PKW z godziny 8:05

Najnowsze cząstkowe wyniki i oczekiwanie na late poll

Kontynuując naszą analizę wyborów parlamentarnych 2023 w Polsce, warto zwrócić uwagę na najnowsze cząstkowe wyniki z PKW. Dane z 14,09% obwodowych komisji wyborczych, które zawierają wyniki z ponad 4,4 tysiąca obwodów głosowania, pokazują kolejny krok w procesie liczenia głosów. PiS zdobywa 41,12% głosów, KO 25,46%, a Trzecia Droga 13,76%. Lewica i Konfederacja zamykają stawkę z wynikami 8,09% i 7,45% odpowiednio. Oczekuje się również na wyniki late poll, które mają zawierać 50% wyników z obwodowych komisji wyborczych. Przedstawiciele Ipsos zapowiadali publikację tych wyników w nocy, ale oddawanie głosów w wielu miejscach zakończyło się długo po ciszy wyborczej. Late poll może dać bardziej kompleksowy obraz wyborów i być może przesunąć równowagę w aktualnych prognozach. Ostateczny werdykt wyborców poznamy jednak dopiero po oficjalnym podaniu wyników przez PKW.

reklama

Czy wyniki exit poll się potwierdzą?

Chociaż wyniki exit poll są ważnym wskaźnikiem, trzeba pamiętać, że są to tylko sondaże. Cząstkowe wyniki z PKW pokazują pewne odstępstwa od tych danych, co może sugerować, że ostateczny obraz wyborów może się jeszcze zmienić.

Dzisiejsze cząstkowe wyniki z PKW są pierwszym etapem w kierunku poznania ostatecznego składu Sejmu i Senatu. Wyniki exit poll i pierwsze dane z PKW sugerują, że PiS będzie miał najwięcej mandatów, ale czy to wystarczy do samodzielnego rządzenia, zobaczymy po oficjalnych wynikach. Na ten moment można jednak zauważyć pewne tendencje, które będą miały wpływ na polityczną scenę Polski na najbliższe lata.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

2 KOMENTARZY

2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Paul Mark
16 października 2023 13:48

Ten jajec jest wybitnym znawcą i skonstatował że ci co wygrali to przegrali, W skrócie logika rudego z wermachtu plus pederaści.

jojtek
16 października 2023 12:38

pis i tak przegrał, miny tych pajaców jak wczoraj oglądałem w tv mówiły same za siebie, sztuczne usmieszki itd, won z dziadostwem

Polecane