fbpx
-0 C
Olsztyn
Thursday, 8 December, 2022
reklama

W olsztyńskiej katedrze pochowano abpa Wojciecha Ziembę

WiadomościW olsztyńskiej katedrze pochowano abpa Wojciecha Ziembę

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

W krypcie arcybiskupów warmińskich pochowano trumnę z ciałem arcybiskupa seniora metropolity warmińskiego Wojciecha Ziemby. Zmarły hierarcha pracował w diecezji ełckiej, białostockiej i w warmińskiej. Zmarł w miniona środę, mając 80 lat.

Msza żałobna abpa Ziemby odbyła się w bazylice katedralnej w Olsztynie, uczestniczyli w niej tylko przedstawiciele oficjalnych delegacji.

Podczas nabożeństwa odczytano telegram kondolencyjny nadesłany z Watykanu w imieniu Ojca Świętego Franciszka.

“Jego Świątobliwość Franciszek (….) wyraża przekonanie, że do Domu Ojca po wieczną nagrodę odszedł pasterz, który gorliwie pełnił swoją misję w duchu biskupiego zawołania +Bóg bogaty w miłosierdzie+” – napisał w telegramie sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin.

“Ojciec Święty dziękuje Bogu za szlachetną postawę kapłańską i biskupią arcybiskupa Wojciecha (…) wyraża uznanie za jego krzewienie wiary, za troskę o powołania kapłańskie i zakonne, za liczne inicjatywy pastoralne w duchu nowej ewangelizacji” – czytamy w telegramie z Watykanu.

W imieniu Kościoła warmińskiego abp Ziembę pożegnał obecny arcybiskup Józef Górzyński. Homilię wygłosił infułat Jan Górny, który mówił, że zmarły dobrze wykorzystał czas ziemskiego życia.

Zarzuty usiłowania ograbienia grobów i znieważenia zwłok dla pracownika zakładu pogrzebowego

“Potrafił ze spokojem realizować różne projekty i zadania dla dobra wspólnego, dla dobra powierzonego mu Kościoła lokalnego. Ostatnio przez ponad dziesięć lat naszego Kościoła warmińskiego, a wcześniej przez ponad 8 lat Kościoła ełckiego i 5 lat Kościoła białostockiego” – mówił Górny i wyliczał działania zmarłego hierarchy.

Arcybiskup Wojciech Ziemba urodził się 15.10.1941 r. w Wampierzowie, w parafii Wadowice Górne, w diecezji tarnowskiej. W 1960 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Hosianum w Olsztynie.

Święcenia kapłańskie przyjął w olsztyńskiej katedrze w 1967 r. z rąk biskupa pomocniczego diecezji warmińskiej Józefa Drzazgi. Po święceniach pracował jako wikariusz w parafii św. Katarzyny w Kętrzynie (1967-1969), a następnie w olsztyńskiej parafii św. Jakuba (1969-1970). W latach 1970-1974 studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie w 1974 r. uzyskał tytuł doktora teologii biblijnej. Studiował również w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie (1980-1981). Po studiach wykładał przedmioty biblijne w Warmińskim Seminarium Duchownym Hosianum w Olsztynie, gdzie jednocześnie pełnił kolejno funkcje prefekta, wicerektora (1981-1982), a następnie rektora (1982-1986).

Po dwóch dekad na cmentarzu w Dywitach powstanie dom pogrzebowy i krematorium. Znalazł się inwestor

Został biskupem pomocniczym diecezji warmińskiej w czerwcu 1982 r. Jako zawołanie biskupie obrał słowa: “Bóg bogaty w miłosierdzie”.

W marcu 1992 r. został mianowany pierwszym biskupem ełckim. W tamtym czasie przyczynił się do powstania Seminarium Duchownego w Ełku.

W listopadzie 2000 r. otrzymał nominację od Jana Pawła II na arcybiskupa metropolitę białostockiego.

30 maja 2006 r. został mianowany przez papieża Benedykta XVI na arcybiskupa metropolitę warmińskiego.

Jako arcybiskup metropolita warmiński powołał w 2006 r. Warmińskie Archidiecezjalne Centrum Badań Hozjańskich, z zadaniem zakończenia diecezjalnego etapu procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego kardynała Stanisława Hozjusza. Rozpoczął i zakończył I Synod Archidiecezji Warmińskiej (2006-2012). Powołał Archidiecezjalną Szkołę Muzyki Kościelnej i Archidiecezjalny Ośrodek Charytatywny Caritas Archidiecezji Warmińskiej w Rybakach.

W październiku 2016 roku Ojciec Święty Franciszek przyjął jego rezygnację z posługi arcybiskupa metropolity warmińskiego z powodu ukończenia 75 lat i rozpoczęcia czasu kanonicznej emerytury. 

W olsztyńskiej katedrze pochowano abpa Wojciecha Ziembę pogrzeb Wiadomości W olsztyńskiej katedrze pochowano abpa Wojciecha Ziembę pogrzeb Wiadomości W olsztyńskiej katedrze pochowano abpa Wojciecha Ziembę pogrzeb Wiadomości W olsztyńskiej katedrze pochowano abpa Wojciecha Ziembę pogrzeb Wiadomości W olsztyńskiej katedrze pochowano abpa Wojciecha Ziembę pogrzeb Wiadomości W olsztyńskiej katedrze pochowano abpa Wojciecha Ziembę pogrzeb Wiadomości W olsztyńskiej katedrze pochowano abpa Wojciecha Ziembę pogrzeb Wiadomości W olsztyńskiej katedrze pochowano abpa Wojciecha Ziembę pogrzeb Wiadomości W olsztyńskiej katedrze pochowano abpa Wojciecha Ziembę pogrzeb Wiadomości W olsztyńskiej katedrze pochowano abpa Wojciecha Ziembę pogrzeb Wiadomości W olsztyńskiej katedrze pochowano abpa Wojciecha Ziembę pogrzeb Wiadomości W olsztyńskiej katedrze pochowano abpa Wojciecha Ziembę pogrzeb Wiadomości W olsztyńskiej katedrze pochowano abpa Wojciecha Ziembę pogrzeb Wiadomości W olsztyńskiej katedrze pochowano abpa Wojciecha Ziembę pogrzeb Wiadomości W olsztyńskiej katedrze pochowano abpa Wojciecha Ziembę pogrzeb Wiadomości W olsztyńskiej katedrze pochowano abpa Wojciecha Ziembę pogrzeb Wiadomości W olsztyńskiej katedrze pochowano abpa Wojciecha Ziembę pogrzeb Wiadomości W olsztyńskiej katedrze pochowano abpa Wojciecha Ziembę pogrzeb Wiadomości W olsztyńskiej katedrze pochowano abpa Wojciecha Ziembę pogrzeb Wiadomości W olsztyńskiej katedrze pochowano abpa Wojciecha Ziembę pogrzeb Wiadomości W olsztyńskiej katedrze pochowano abpa Wojciecha Ziembę pogrzeb Wiadomości W olsztyńskiej katedrze pochowano abpa Wojciecha Ziembę pogrzeb Wiadomości W olsztyńskiej katedrze pochowano abpa Wojciecha Ziembę pogrzeb Wiadomości W olsztyńskiej katedrze pochowano abpa Wojciecha Ziembę pogrzeb Wiadomości

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze