4.6 C
Olsztyn
niedziela, 22 grudnia, 2024
reklama

Koniec pandemii w Polsce. Oficjalnie

OlsztynKoniec pandemii w Polsce. Oficjalnie

1 lipca 2023 roku w Polsce kończy się oficjalnie pandemia COVID-19. Stan zagrożenia epidemicznego, który nałożył szereg restrykcji, zostanie zniesiony, co otwiera drzwi do normalizacji w wielu obszarach życia publicznego.

Minęły 3 lata

Pierwszy przypadek COVID-19 w Polsce został potwierdzony 4 marca 2020 roku, a stan epidemii obowiązywał od 20 marca 2020 roku do 15 maja 2022 roku. Po tej dacie, Polska przeszła ponownie do stanu zagrożenia epidemicznego, który teraz zostaje ostatecznie zniesiony.

Restrykcje i obowiązki

Jednak końcówka pandemii przynosi ze sobą też nowe obowiązki dla firm i pracowników, które muszą nadrobić zadania zaległe przez czas obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego.

Wśród najważniejszych obowiązków, które muszą zostać nadrobione, są zaległe badania medycyny pracy, szkolenia BHP i zaktualizowanie orzeczeń o stopniu niepełnosprawności. Pracownicy, którzy nie ukończyli badań medycyny pracy lub szkoleń BHP w czasie trwania epidemii, mają teraz 180 dni na ich nadrobienie.

Koniec stanu zagrożenia epidemicznego

Zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego wpływa również na pracowników niepełnosprawnych. Wszystkie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, które straciły ważność podczas pandemii, będą jeszcze ważne przez 60 dni po zakończeniu stanu zagrożenia epidemicznego. Pracownicy powinni więc pilnie uzupełnić te dokumenty, aby nie stracić uprawnień przysługujących im z tytułu niepełnosprawności.

Zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego ma również konsekwencje dla szkoleń okresowych z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracownicy mają 60 dni na ich nadrobienie.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane