fbpx
19 C
Olsztyn
poniedziałek, 10 maja, 2021
reklama

Olsztyńskie jezioro zamienia się w „szambo”

reklama

Jezioro Tyrsko położone między Gutkowem a Redykajnami, ponownie znalazło się w centrum uwagi. Rok temu za sprawą zanieczyszczenia bakterią E. coli, kilka miesięcy później wybuch pożaru w Manorze – obiekcie noclegowym, położonym nad jeziorem – a teraz, mogło dojść do zanieczyszczenia jeziora odpadami. 

W poniedziałek (22.10) jeden z nurków Akademickiego Klubu Płetwonurków Skorpena wykonał zdjęcie jeziora Tyrsko, na którym widać niezidentyfikowaną powłokę na tafli wody. Zdjęcie pojawiło się na Facebooku, a stamtąd trafiło do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, pani Joanny Kazanowskiej. W związku z zapytaniem odpowiedziała:

reklama

„Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Olsztynie natychmiast udali się w okolice jeziora Tyrsko. Przeprowadzono oględziny infrastruktury wodno-ściekowej zlokalizowanej wzdłuż jeziora Tyrsko, które nie wykazały wycieku jakichkolwiek nieczystości płynnych z kanalizacji sanitarnej. Pobrano próbki wody z jeziora Tyrsko do badań w celu określenia stężeń następujących wskaźników fizykochemicznych, tj. odczyn (pH), azot ogólny, fosfor ogólny,BZT5, ChZT, zawiesina ogólna, jak również do badań mikrobiologicznych. Wyniki badań wykonuje Centralne Laboratorium Badawcze w Olsztynie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Wstępna analiza mikroskopowa, przeprowadzona przez analityków CLB, wykazała znaczne zagęszczenie nitkowatych kolonii sinic (organizmów fitoplanktonowych). Wygląd badanej próbki wskazywał znaczny rozkład biologiczny wyżej wymienionych organizmów mikrobiologicznych, co może wskazywać na końcową fazę „zakwitu” sinic. Natomiast pełne sprawozdanie z badań laboratoryjnych dostępne będzie na początku listopada”.

Internautów jednak ta odpowiedź nie zadowoliła i zaczęli szybko zrzucać winę na Manor Hotel, obiekt sąsiadujący z jeziorem. Właściciele Manora wydali następujące oświadczenie w tej sprawie:

„Szanowni Państwo,
wysuwając oskarżenia, należy przedstawić dowody, że to hotel zatruwa jezioro. W przeciwnym razie, zarzuty stają się bezpodstawne, fałszywe i krzywdzące, co może wiązać się z konsekwencjami prawnymi dla osób szerzących takie treści.
Jeśli posiada Pan takie dowody, prosimy o ich przedstawienie, aby można było je zweryfikować w sposób obiektywny.
W międzyczasie, zachęcamy do zapoznania się z niedawno przeprowadzoną kontrolą stanu sanitarnego sieci kanalizacyjnej naszego obiektu:
http://manorhotel.pl/ocena_sieci_kanalizacyjnej.pdf
Kontrola nie wykazała żadnych nieprawidłowości w sieci kanalizacyjnej, a pozytywnie zaopiniowany stan techniczny pozwala na jej prawidłowe użytkowanie.
Przypominamy, że jezioro nie jest w żaden sposób ogrodzone, a dostęp do niego posiada wiele innych podmiotów i osób prywatnych, które wykorzystują je przez cały rok w sposób aktywny. Należy również zaznaczyć, że jeziora w ciągu roku korzysta wielokrotnie więcej osób postronnych niż naszych Gości.
Jednocześnie zapewniamy, iż na bieżąco monitorujemy stan jeziora i na wszystkie niepokojące sygnały reagujemy możliwie najszybciej.
Manor Hotel”

Jeden z płetwonurków skomentował zdjęcie zrobione z lotu ptaka następująco:

„Ciekawe dlaczego tylko przy plaży noclegowni tak to wygląda”.

Manor otrzymał pozwolenie na wznowienie działalności od Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego 5 lipca 2019 roku, od kiedy „ustały przesłanki podtrzymania zakazu użytkowania budynku”.

reklama

Najnowsze wiadomości

Polecane

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


0 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze