W tym roku mija pół tysiąca lat od przybycia Mikołaja Kopernika do Olsztyna. Inauguracja obchodów wydarzenia odbędzie się w rocznicę urodzin wybitnego uczonego.
Choć urodzony w Toruniu, to znaczą część swego życia związał z Warmią. Ważne badania prowadził m.in. w olsztyńskim zamku, w którym mieszkał w latach 1516-1519 i 1520-1521. Stolica Warmii i Mazur szykuje się do świętowania 500-lecia przybycia Mikołaja Kopernika do naszego miasta.
Uroczystości odbędą się 19 lutego (piątek) o godz. 18 w sali projekcyjnej olsztyńskiego planetarium. W programie znalazły się m.in. otwarcie wystawy „Mikołaj Kopernik”, panel dyskusyjny „Oblicza Mikołaja Kopernika”, w którym udział wezmą prof. Zoja Jaroszewicz-Pieresławcew, dr Wojciech Szalkiewicz, dr Jacek Szubiakowski oraz ks. dr Jan Jerzy Górny, premiera książki dr. Wojciecha Szalkiewicza „Złoto Kopernika” oraz koncert muzyki elektronicznej z wizualizacjami na kopule.
– To w Olsztynie Kopernik skonstruował słynną tablicę astronomiczną – jest unikatem na skalę światową, który wciąż można oglądać w zamku – i za jej pomocą obserwował Słońce – przypomina Urząd Miasta Olsztyna. – Około 1520 r. zaczął zaś spisywać swoje najsłynniejsze dzieło „O obrotach sfer niebieskich” zawierające rewolucyjną heliocentryczną teorię wszechświata.
Poza tym w naszym mieście w 1517 r. opracował zarys swojej rozprawy „O ocenie pieniądza”. Natomiast dwa lata później poszerzoną wersję dzieła znaną jako „Traktat o monetach” zawierający słynne „prawo Kopernika”, mówiące o tym, że gorszy pieniądz wypiera lepszy.
Zaszczyt gościć 😀