15 C
Olsztyn
sobota, 4 maja, 2024
reklama

Sytuacja Frankowiczów po głośnym wyroku TSUE

OlsztynSytuacja Frankowiczów po głośnym wyroku TSUE

19 czerwca 2023 r. odbyły się konsultacje prawne zorganizowane przez posłankę Iwonę Arent we współpracy z prawnikiem Lechem Obarą. Frankowicze mieli możliwość zadawania pytań przez telefon na temat kredytów frankowych, a to wszystko w kontekście głośnych wyroków TSUE wydanych 15 czerwca 2023 r.

reklama

Jakie są skutki dla banków i kredytobiorców?

Najczęstsze pytanie, które padało podczas konsultacji, było związane z interpretacją wyroku TSUE. Frankowicze chcieli dowiedzieć się, czy w przypadku uznania umowy kredytowej za nieważną, banki będą miały prawo domagać się dodatkowych kosztów od kredytobiorców?

Na podstawie wyroku TSUE można stwierdzić, że banki nie mają prawa do żądania dodatkowego wynagrodzenia za korzystanie z kapitału kredytu czy waloryzacji tego świadczenia, zatem nie będą mogły domagać się od Frankowiczów innych świadczeń poza zwrotem wypłaconego kapitału i odsetek. Jeśli umowa kredytu hipotecznego zostanie uznana za nieważną, kredytobiorcy przysługuje wynagrodzenie od banku za korzystanie przez bank z miesięcznych rat kredytu.

reklama

Czy możliwe jest zawieszenie spłaty kredytu na czas procesu sądowego?

Inne częste pytanie dotyczyło możliwości zawieszenia spłaty rat kredytu na czas trwania procesu sądowego. Czy Frankowiczów będzie stać na proces sądowy, skoro muszą równocześnie spłacać wysokie raty?

Historia pokazuje, że nie wszystkie polskie sądy do tej pory decydowały o zawieszeniu spłaty kredytu na czas trwania procesu. Możliwość taką dawały na przykład Sądy Okręgowe w Warszawie, Toruniu i Katowicach, jednak zawsze pod warunkiem wykazania prawdopodobieństwa nieważności umowy kredytowej i spłaty kredytu ponad udzielony przez bank kapitał kredytu.

Niemniej jednak wyrok TSUE z ostatniego czwartku daje Frankowiczom nowe możliwości. Teraz mogą ubiegać się o zawieszenie płatności rat kredytu frankowego na czas trwania procesu, jeżeli kredytobiorca jeszcze nie spłacił całego kapitału, który uzyskał od banku. To jest możliwe zarówno na etapie wniesienia pozwu, jak i w trakcie trwania procesu frankowego, pod warunkiem udowodnienia prawdopodobieństwa nieważności umowy kredytowej.

reklama

Czy umowa kredytu frankowego zawsze może zostać unieważniona?

Wielu zainteresowanych zapytało, czy zawsze można liczyć na unieważnienie umowy kredytu frankowego.

Odpowiedź na to pytanie zależy od rodzaju i treści umowy. Często sądy w Polsce decydują o unieważnieniu umów kredytów denominowanych do waluty CHF, z kwotą kapitału wyrażoną w tej walucie. Należy jednak zauważyć, że ostatnio wielu sędziów uznało, że umowy kredytów indeksowanych do CHF, z kwotą kapitału podaną w złotówkach, również mogą zostać unieważnione.

Czy warto zaskarżyć umowę kredytu frankowego?

Pytanie, które również pojawiało się często podczas konsultacji, to: Czy moja umowa kredytu frankowego nadaje się do podjęcia działań sądowych przeciwko bankowi?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, konieczna jest indywidualna analiza każdej umowy kredytu oraz regulaminu kredytowania, jeżeli taki był wydany razem z umową, oraz wszystkich aneksów, jeśli takowe były zawierane. Konieczne jest udostępnienie umowy kredytowej i wszystkich powiązanych dokumentów, aby przeprowadzić taką analizę.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
babcia
20 lipca 2023 22:52

Pamiętam, że prez. Duda gdy kandydował na prezydenta obiecał pomoc frankowiczom w walce z bangsterami i lichwiarzami.

Polecane
Ogłoszenia