2.4 C
Olsztyn
czwartek, 26 grudnia, 2024
reklama

Światowy Kongres Kopernikański w Olsztynie: badanie życia i spuścizny astronoma

OlsztynŚwiatowy Kongres Kopernikański w Olsztynie: badanie życia i spuścizny astronoma

Przez cztery dni Olsztyn stanie się światowym centrum dyskusji i wymiany wiedzy na temat Mikołaja Kopernika.

Kongres Kopernikański w Olsztynie

W dniach 21-24 czerwca odbędzie się olsztyńska część Światowego Kongresu Kopernikańskiego, poświęcona biografii astronoma oraz zagadnieniom muzealno-konserwatorskim związanym z jego dziedzictwem. Wydarzenie jest organizowane przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie i stanowi kontynuację inicjatywy podjętej przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie oraz Instytut Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk.

Śladami Kopernika

Kongres, który przyjął formułę „kroczącą”, rozpoczął się w lutym w Toruniu (miejsce urodzenia astronoma), następnie przeniósł się do Krakowa (tu studiował), a teraz dotrze do Olsztyna, gdzie Kopernik żył przez cztery dekady.

Sekcja biograficzna kongresu skupi się na młodości i edukacji Kopernika oraz jego życiu i działalności. Obejmować będzie kilka paneli tematycznych i dyskusji, w tym dyskusję na temat odkrycia grobu astronoma i jego wartości naukowej i medialnej.

Druga sekcja poświęcona będzie zagadnieniom muzealno-konserwatorskim. Omówione zostaną zarówno aspekty materialnego dziedzictwa astronoma, jak i działania mające na celu ochronę i promocję związanych z nim pamiątek.

Podczas olsztyńskiej części kongresu uczestnicy będą mieli okazję poznać miejsca związane z życiem i działalnością Kopernika na Warmii. Obrady odbędą się w Muzeum Warmii i Mazur na zamku w Olsztynie oraz na zamku w Lidzbarku Warmińskim. Uczestnicy odwiedzą również Frombork, miejsce, gdzie astronom mieszkał przez wiele lat i gdzie został pochowany.

W ramach kongresu odbędą się liczne koncerty oraz inne atrakcje artystyczne, które upamiętnią postać Mikołaja Kopernika.

Udział w Światowym Kongresie Kopernikańskim jest bezpłatny, ale wymaga rejestracji, której można dokonać tutaj, a program kongresu można zobaczyć tu.

źródło: UWM, fot. Światowy Kongres Kopernikański

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane