-2 C
Olsztyn
piątek, 22 listopada, 2024
reklama

Olsztyńscy chirurdzy dziecięcy wprowadzają innowacyjne techniki operacyjne

OlsztynOlsztyńscy chirurdzy dziecięcy wprowadzają innowacyjne techniki operacyjne

Olsztyńska grupa pionierskich chirurgów dziecięcych przesuwa granice medycyny, oferując laparoskopowe operacje jednoportowe, które nie pozostawiają blizn na brzuchu pacjentów. Chirurdzy, wśród których są naukowcy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, są jedynym zespołem w kraju, który wykonuje te skomplikowane procedury.

Blizna na brzuchu: poważne następstwa

O tym, jakie konsekwencje dla młodego pacjenta może mieść blizna na brzuchu przekonał się niedawno chirurg dr Michał Puliński z Katedry Chirurgii Szkoły Zdrowia Publicznego UWM. Po udanej operacji wyrostka robaczkowego młoda dziewczyna wróciła do lekarza nie po to, aby podziękować, ale by wyrazić swoje niezadowolenie. Jej blizna po operacji wykluczyła ją z finałów konkursu piękności.

Pretensje pacjentki nakłoniły dra Pulińskiego do przemyślenia potencjalnych skutków blizn po operacjach.

Nowe podejście do chirurgii: operacje laparoskopowe

W 2005 roku dr Wojciech Choiński i jego zespół rozpoczęli wykonywanie małoinwazyjnych operacji laparoskopowych u dzieci. Procedury te wymagały tylko trzech małych otworów zamiast tradycyjnych cięć chirurgicznych.

Kiedy ten typ operacji stał się rutyną, dr Michał Szostowicki z tego samego zespołu zaczął przekonywać dr. Pulińskiego do próby operacji laparoskopowych przez jeden port. Ta metoda była zupełną nowością w Polsce.

Technika jednoportowa: rewolucja w chirurgii dziecięcej

Pierwsza jednoportowa operacja wyrostka robaczkowego została wykonana przez zespół w 2008 roku. Nowa metoda polega na tym, że cała operacja odbywa się przez jeden otwór w pępku pacjenta, co eliminuje widoczne blizny pooperacyjne.

Operacja laparoskopowa przez jeden port ma wiele zalet. Poza brakiem widocznej blizny procedura minimalizuje ból i stres pacjenta. Jest szybsza, z mniejszym ryzykiem zakażenia i pozwala pacjentowi szybko wrócić do zdrowia. Co więcej, skraca pobyt w szpitalu, zmniejsza zapotrzebowanie na leki i jest tańsza.

Pomimo sukcesu, żaden inny zespół chirurgów dziecięcych w Polsce nie naśladował tej techniki. Olsztyński zespół ma nadzieję, że ich entuzjazm, doświadczenie i satysfakcja pacjentów przekona innych do przyjęcia tej metody.

Cyfrowe zasoby uczą przyszłych chirurgów

Chirurdzy prowadzą innowacyjne operacje jednoportowe w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie. Większość sprzętu niezbędnego do przeprowadzenia tych zabiegów została sfinansowana przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Ten sam fundusz umożliwił studentom medycyny obserwowanie operacji na ekranach w pokoju lekarskim, co przekłada się na możliwość zadawania pytań chirurgowi w trakcie procedury i otrzymywania odpowiedzi na bieżąco. Takie podejście przyspiesza i zwiększa efektywność procesu edukacyjnego.

Dr Michał Puliński zauważa, że nowe pokolenie studentów medycyny, często spędzające czas na graniu w gry komputerowe, jest lepiej przygotowane do pracy z manipulatorami, które wymagają interpretacji obrazów z monitora. Ich umiejętność przetwarzania obrazu z ekranu na trójwymiarowy wydaje się być lepsza niż u ich starszych kolegów.

źródło: UWM

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane