27 C
Olsztyn
środa, 17 lipca, 2024
reklama

Czy kamery w szatniach Aquasfery naruszają prywatność klientów?

OlsztynCzy kamery w szatniach Aquasfery naruszają prywatność klientów?

Niedawna modernizacja szatni w Aquasferze przyniosła ze sobą nie tylko estetyczne ulepszenia, ale także zauważalną obecność kamer monitoringu. Goście tego popularnego basenu zauważyli, że nowe urządzenia, są umieszczone w pobliżu przebieralni, co wywołało pewien stopień niepokoju.

reklama

Prywatność czy bezpieczeństwo?

Pojawienie się kamer monitoringu w okolicy przebieralni budzi wątpliwości wśród klientów Aquasfery. Niektórzy z nich zaczęli obawiać się, że mogą być filmowani bez ich wiedzy czy zgody, co mogłoby być naruszeniem ich praw.

W rozmowie z “Radiem Eska” sprawę skomentował rzecznik prasowy Ośrodka Sportu i Rekreacji (OSiR) w Olsztynie, Zbigniew Szymula. Stanowczo zaprzeczył, że kamery mają na celu ingerencję w prywatność gości i pojawiające się zastrzeżenia nazwał bzdurą. Według niego głównym celem instalacji tych kamer jest zapewnienie bezpieczeństwa — zapobieganie kradzieżom i umożliwienie szybkiej reakcji w przypadku jakiejkolwiek sytuacji awaryjnej.

reklama

Komfort gości Aquasfery

W kontekście przepisów dotyczących monitoringu rzecznik OSiR-u podkreślał, że kamery w Aquasferze są skoncentrowane wyłącznie na szatniach, a nie na przebieralniach. Nikt nie jest filmowany bez jego świadomości i zgody. Zbigniew Szymula jest przekonany, że klienci obiektu mogą czuć się bezpiecznie i nie muszą obawiać się, że są nagrywani podczas zmiany ubrań.

Monitoring w miejscach publicznych

Polskie prawo jest jasne w kwestii instalowania kamer monitoringu w miejscach takich jak szatnie, toalety, stołówki czy palarnie. Jest to generalnie zabronione. Przepisy mają na celu ochronę prywatności i godności osób korzystających z tych przestrzeni.

reklama

Chociaż instalacja kamer w pewnych miejscach jest generalnie zabroniona, prawo przewiduje pewne wyjątki. Przede wszystkim, istnieją okoliczności, w których kamery mogą być niezbędne dla bezpieczeństwa pracowników, ochrony mienia, lub ochrony tajemnic, których ujawnienie mogłoby szkodzić pracodawcy. Warunkiem jest to, że nie naruszają one godności ani innych dóbr osobistych pracowników, a także nie naruszają wolności i niezależności związków zawodowych.

źródło: Radio Eska, fot. OSiR

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Wiola
2 czerwca 2023 14:22

Jak Urki kradną i niszczą to są kamery

Polecane