Wynajmując mieszkanie, zwykle interesujemy się przede wszystkim jego wielkością i lokalizacją. Warto jednak pamiętać o tym, że nie są to jedyne kwestie mające wpływ na nasz komfort. Nie bez znaczenia są też te, które się wiążą z parkowaniem.
Miejsce parkingowe w ramach najmu
Osoby, które decydują się na wynajem mieszkania, coraz uważniej analizują zawarte w konkretnych ofertach informacjom na temat miejsc parkingowych. Przed kilkunastu laty temu gwarancja takiego miejsca była rzadkością. Dziś jednak, decydując się na najem instytucjonalny w dużym mieście, coraz częściej można skorzystać właśnie z gwarantowanego miejsca na parkingu. To może znajdować się zarówno przed domem, jak i na parkingu podziemnym. Co więcej, nowe mieszkania na wynajem we Wrocławiu mają przewidziane więcej niż jedno takie miejsce na lokal. Trudno nie cieszyć się z tego powodu, zwłaszcza gdy w rodzinie aktywnie wykorzystywane są dwa samochody, a przecież taka sytuacja nie należy do rzadkości.
Oczywiście, możliwość korzystania z miejsca parkingowego przynależącego do wynajmowanego lokalu zwykle jest dodatkowa płatna. Podpisując umowę, warto więc dowiedzieć się, czy należności należy regulować w ramach opłaty czynszowej, czy też konieczne jest dokonywanie ich odrębnie. Warto też sprawdzić, czy wynajem miejsca parkingowego dotyczy całego czasu trwania umowy (przy najmie instytucjonalnym pierwsza jest podpisywana na 24 miesiące).
Miejsce na pobliskim płatnym parkingu
Nawet jeśli do mieszkania na wynajem we Wrocławiu nie przynależy miejsce parkingowe, nie trzeba obawiać się, że poszukiwanie wolnej przestrzeni będzie zajmowało długie kwadranse. W pobliżu osiedli mieszkaniowych – zarówno nowszych, jak i tych starszych – zwykle lokowane są strzeżone płatne parkingi. Nie jest ich wcale mało, a różnice występujące między nimi nie dotyczą jedynie ceny. Choć ciągle jeszcze można spotkać się z parkingami, na których bezpieczeństwa samochodów strzegą ochroniarze, powoli stają się one częścią przeszłości. Przeważać zaczynają parkingi monitorowane, do których można się dostać jedynie wtedy, gdy posiada się specjalną kartę umożliwiającą otworzenie bramy wjazdowej. Ceny parkingów kształtują się zwykle na poziomie od 100 do 200 złotych za miesiąc użytkowania. Niekiedy mogą być niższe, gdy zdecydujemy się na wynajem na dłuższy okres.
Miejsce na parkingu bezpłatnym
Choć na nowych osiedlach dominują miejsca parkingowe dodatkowo płatne, także przed nowymi blokami możemy znaleźć przynajmniej kilka takich, na których może zaparkować każdy samochód. Korzystanie z nich nie wiąże się z żadnymi opłatami, wymaga jednak dużej dozy cierpliwości, bo chętnych jest zwykle więcej niż miejsc. Decydując się na takie rozwiązanie, dobrze jest pamiętać i o tym, że na bezpłatnym parkingu nikt nie czuwa nad bezpieczeństwem pojazdów. Należy liczyć się więc z tym, że stosunkowo nowy pojazd może okazać się łatwym łupem dla złodziei.
Znalezienie miejsca parkingowego w dużym mieście jest sporym wyzwaniem. Pomimo generowania zazwyczaj dodatkowych kosztów, zwiększa się poziom bezpieczeństwa pojazdu. Nic więc dziwnego, że to opcje płatne są dziś tymi, które cieszą się największą popularnością.