16 C
Olsztyn
niedziela, 14 kwietnia, 2024
reklama

Olsztyn ma nowych Honorowych Obywateli. Są nimi Irena Telesz-Burczyk i dr Jerzy Sikorski

OlsztynOlsztyn ma nowych Honorowych Obywateli. Są nimi Irena Telesz-Burczyk i dr Jerzy...

Irenie Telesz-Burczyk i dr. Jerzemu Sikorskiemu wręczone zostały dokumenty potwierdzające nadanie Honorowego Obywatelstwa miasta Olsztyna. Wydarzenie to miało miejsce podczas uroczystej sesji Rady Miasta, która odbyła się we wtorek 23 maja, w salach kopernikowskich olsztyńskiego zamku.

reklama

Niecodzienna uroczystość

Ceremonia nadania tytułów miała szczególnie uroczysty charakter, zważywszy na fakt, iż odbyła się w miejscu tak znaczącym dla historii miasta i podczas obchodów 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, najwybitniejszego mieszkańca Olsztyna.

Rada Miasta Olsztyna przyznała tytuł Honorowej Obywatelki Irenie Telesz-Burczyk podczas sesji w połowie grudnia 2020 roku. Dr Jerzy Sikorski, natomiast, dołączył do zaszczytnego grona Honorowych Obywateli Olsztyna za decyzją radnych podjętą pod koniec kwietnia 2023 roku.

reklama

Podczas ceremonii, prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz wyraził swoje podziękowania i szacunek dla nowych Honorowych Obywateli miasta. Przekazał, że jest to wyjątkowy zaszczyt móc powitać obydwoje laureatów wśród Honorowych Obywateli miasta, podkreślając, że ich życie i działalność zasługują na najwyższe uznanie.

Wybitne osiągnięcia

Irena Telesz-Burczyk, urodzona w 1940 roku w Podrośli koło Wołkowyska, od 1975 roku jest związana z Teatrem im. Stefana Jaracza w Olsztynie jako aktorka. Jest ona wielokrotnie nagradzana za swoje dokonania artystyczne. Była wiceprzewodniczącą Solidarności w regionie Warmii i Mazur w 1980 roku, a pod koniec lat 80. przewodniczyła Komisji Kultury przy Komitecie Obywatelskim. Ma wielkie zasługi dla krzewienia i popularyzacji kultury w Olsztynie.

Dr Jerzy Sikorski, urodzony w 1935 roku w Wilnie, jest naukowcem i badaczem znanym na terenie całego kraju. Przez wiele lat był związany z Ośrodkiem Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie, a także pełnił funkcję dyrektora tej instytucji. Dr Sikorski jest również znany jako autor wielu publikacji poświęconych Mikołajowi Kopernikowi i historii regionu Warmii i Mazur.

reklama

Po nadaniu tytułów, miasto Olsztyn liczy obecnie 29 Honorowych Obywateli.

źródło: UM Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

2 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
zrażona
25 maja 2023 14:41

Irena, tak się odgrażałaś, jak podwyższyli sobie diety nieporadni, a zapomnieli o pracownikach ratusza. I co teraz zapomniałaś i z rączki jesz? No tak synuś u Brzezina ciepłą posadkę ma, co się będziesz obrażała!

zizu
25 maja 2023 11:35

ta burczyk to leming jakich malo

Polecane
Ogłoszenia