16 C
Olsztyn
niedziela, 14 kwietnia, 2024
reklama

Jest kolejny honorowy obywatel Olsztyna

OlsztynJest kolejny honorowy obywatel Olsztyna

Dr. Jerzy Sikorski, wybitny badacz i popularyzator postaci Mikołaja Kopernika, otrzyma tytuł Honorowego Obywatela Olsztyna. Jego badania doprowadziły do odnalezienia grobu tego wielkiego uczonych, a liczne publikacje sprawiły, że wiedza o nim trafiła do szerokiego grona odbiorców.

reklama

Prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz, podkreśla zaangażowanie dr. Sikorskiego w badania dotyczące Olsztyna, Warmii i Mikołaja Kopernika. W 2005 roku jego praca zaowocowała wskazaniem miejsca pochówku Kopernika w katedrze we Fromborku. Dr Sikorski ma na swoim koncie ponad 180 różnych publikacji naukowych. Rok Mikołaja Kopernika stanowi doskonałą okazję, aby wyróżnić dr. Jerzego Sikorskiego tytułem Honorowego Obywatela Olsztyna.

Dr Sikorski urodził się w 1935 roku w Wilnie i ukończył studia historyczne na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. W swojej karierze naukowej i zawodowej pracował w różnych instytucjach, takich jak Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, Muzeum Warmińskim w Lidzbarku Warmińskim, Ośrodku Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie czy Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

reklama

Do najbardziej znanych książek dr. Sikorskiego należą: “Mikołaj Kopernik na Warmii”, “Dzieje Warmii i Mazur w zarysie”, “Prywatne życie Mikołaja Kopernika” i “Galopem przez stulecia. Olsztyn 1353-2003”.

Wniosek o przyznanie tytułu Honorowego Obywatela Olsztyna dr. Jerzemu Sikorskiemu zbiegł się z inicjatywą Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego “Pojezierze”. Dr Sikorski zostanie 29. Honorowym Obywatelem Olsztyna. Tytuł zostanie wręczony podczas uroczystej sesji Rady Miasta 23 maja, kiedy to również zostanie uhonorowana Irena Telesz.

źródło: UM Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

5 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
hahahaha
29 kwietnia 2023 08:57

Może jakiś biskup warmiński, najlepiej z tych czasów gdy razem z krzyżakami walczyli z Polską. Czarne zdradzieckie mendy

Szczery
27 kwietnia 2023 19:34

A myślałem że Macierewicz i Tusk.

Polecane
Ogłoszenia