16 C
Olsztyn
sobota, 25 maja, 2024
reklama

Tajemniczy obiekt wojskowy odnaleziony pod Elblągiem. Już wiadomo co spadło

ElblągTajemniczy obiekt wojskowy odnaleziony pod Elblągiem. Już wiadomo co spadło

W niedzielne popołudnie, 14 maja, w okolicach miejscowości Jezioro, gmina Markusy, pojawiły się służby bezpieczeństwa, wzbudzając zainteresowanie lokalnej społeczności. Jak się okazało, powodem ich obecności było odnalezienie tajemniczego obiektu wojskowego. Jak oficjalnie potwierdzono, był to Bezzałogowy Statek Powietrzny (BSP) typu FlyEye, należący do Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

reklama

Na tle tego odkrycia, warto przypomnieć, że dzień wcześniej, 13 maja, Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) poinformowało, że Centrum Operacji Powietrznych odnotowało pojawienie się w polskiej przestrzeni powietrznej obiektu, który wleciał z kierunku Białorusi.

Szukając “obiektu powietrznego przypominającego balon”, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) wydało w sobotę alert dla trzech województw: kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i zachodniopomorskiego. Mieszkańcy tych regionów zostali poinstruowani, aby w przypadku znalezienia takiego przedmiotu nie podnosić go, ale natychmiast zawiadomić policję. Alert dotarł także do niektórych mieszkańców Elbląga.

reklama

Jednak elbląska policja zaprzeczyła, że odnaleziony obiekt to tzw. balon obserwacyjny – wojskowy obiekt powietrzny, który w nocy z piątku na sobotę nadleciał z kierunku Białorusi. Te spekulacje rozwiązano w poniedziałek, 15 maja, gdy Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych udzieliło odpowiedzi na pytania dotyczące natury odnalezionego obiektu.

“Obiekt zaobserwowany w okolicach miejscowości Jezioro k. Elbląga to Bezzałogowy Statek Powietrzny (BSP) typu FlyEye należący do Sił Zbrojnych RP, który wykorzystywany był podczas działań poszukiwawczych szczątków balonu meteorologicznego. Kontakt z BSP został chwilowo utracony z przyczyn technicznych i po niedługim czasie wznowiono działania z jego użyciem,” przekazał ppłk Jacek Goryszewski, Szef Wydziału Prasowego z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Tak więc, okazuje się, że tajemniczy obiekt wojskowy to nie balon obserwacyjny, a Bezzałogowy Statek Powietrzny typu FlyEye, który czasowo zgubił kontakt z bazą z powodu problemów technicznych. Działania z jego użyciem szybko zostały wznowione, co z pewnością przyniesie ulgę dla tych, którzy byli zaniepokojeni jego niewyjaśnionym pojawieniem się.

reklama

Wszystko wskazuje na to, że sytuacja została opanowana i nie ma powodu do niepokoju. Ostatecznie okazało się, że tajemniczy obiekt to nie zagrożenie, ale ważne narzędzie służące do poszukiwania szczątków balonu meteorologicznego. Wszystkie te wydarzenia pokazują jak ważna jest ścisła współpraca pomiędzy służbami wojskowymi, bezpieczeństwa i lokalnymi społecznościami w sytuacjach niecodziennych.

Nie da się ukryć, że incydent ten pokazuje również jak zaawansowane technologicznie są polskie siły zbrojne. Bezzałogowe Statki Powietrzne, takie jak FlyEye, są niezwykle cennym narzędziem w wielu dziedzinach, od poszukiwań i ratownictwa po operacje wojskowe.

Pomimo początkowych obaw, mieszkańcy Elbląga i okolic mogą teraz odetchnąć z ulgą. Tajemniczy obiekt wojskowy to nie zagrożenie, ale dowód na to, że polskie siły zbrojne są dobrze przygotowane do reagowania na różne sytuacje, nawet te niecodzienne.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia