2 C
Olsztyn
niedziela, 24 listopada, 2024
reklama

Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ – placówki z Olsztyna w czołówce

OlsztynRanking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ - placówki z Olsztyna w czołówce

Ogólnopolski Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ pod hasłem “Bezpieczna Szkoła” docenił dwie placówki z Olsztyna — I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza (5. miejsce) oraz Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Erica Mendelsohna (11. miejsce). W sumie 10 szkół z województwa warmińsko-mazurskiego znalazło się na regionalnej mapie równości.

Analiza wyników rankingu

Ranking dotarł do ponad 2000 szkół w Polsce, a jego wyniki oparte były na ocenie prawie 20 tysięcy uczniów. Uczniowie oceniali swoje szkoły pod kątem akceptacji i bezpieczeństwa dla społeczności LGBTQ+. Badanie wykazało, że dla młodych ludzi otwartość szkoły, atmosfera akceptacji oraz troska o zdrowie psychiczne są równie istotne (około 25%) co poziom nauczania (25%) przy wyborze placówki.

Statystyki wskazują, że 41% osób z województwa warmińsko-mazurskiego dostrzega brak akceptacji w swoich szkołach, w Olsztynie ten wskaźnik wynosi 37%, a na poziomie krajowym 35%.

Na mapie równości województwa warmińsko-mazurskiego znalazło się 10 szkół, nie tylko z Olsztyna, ale także z Elbląga i Ełku. I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza zajęło 5. miejsce, a Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Erica Mendelsohna miejsce 11. Na czele rankigu uplasowało się Liceum “Collegium Gedanense” z Gdańska.

Edukacja antydyskryminacyjna

Jak twierdzą organizatorzy akcji Olsztyn i całe województwo warmińsko-mazurskie mogą pochwalić się wysokim poziomem edukacji antydyskryminacyjnej. 35% uczniów z Olsztyna i 33% z całego województwa twierdzi, że ma wiedzę na temat akcji świadomościowych organizowanych w ich szkołach, podczas gdy na poziomie krajowym wskaźnik ten wynosi 18%.

Komentarze inicjatorów

Wyniki rankingu skomentowali między innymi koordynatorka Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ w woj. warmińsko-mazurskim Maja Krupińska, radna Miasta Olsztyna Marta Kamińska oraz organizatorka Olsztyńskiego Marszu równości Agata Szerszeniewicz.

Krupińska wyraziła swoje gratulacje dla wyróżnionych szkół, podkreślając znaczenie bezpiecznej przestrzeni dla młodzieży. Zwróciła także uwagę na to, że szkoły z mniejszych ośrodków, takich jak Elbląg i Ełk także znalazły się w regionalnym zestawieniu.

Kamińska podkreśliła wagę bezpiecznego i akceptującego środowiska dla wszystkich uczniów, wyrażając swoją dumę z faktu, że szkoła z Olsztyna znalazła się w pierwszej dziesiątce rankingu.

Szerszeniewicz wskazała na to, jak ważne jest wsparcie i solidarność ze społecznością LGBTQIA+, podkreślając że wyniki rankingu mogą być pomocne dla młodzieży wybierającej szkołę.

O rankingu

Ranking wystartował po raz pierwszy w 2018 roku i dotyczył stołecznych placówek. Badanie, które zaczęło się od Warszawy, z każdym rokiem rozszerzało swoją skalę, obejmując coraz więcej szkół i uczniów na terenie całego kraju. W 2021 r. projekt osiągnął nowy poziom, tworząc stronę internetową i angażując w ocenę szkół młodzież z całej Polski, co zaowocowało udziałem 22 000 uczniów i nauczycieli w ewaluacji. Pomimo pandemii COVID-19 w 2020 r. nie zrezygnowano z badania lecz przekształcono je w badanie społeczne prezentujące doświadczenia młodzieży LGBTQ+ podczas lockdownu. W 2022 r. ranking zyskał międzynarodowy charakter, rozszerzając swoją działalność do Brukseli, a także zyskał szerokie wsparcie instytucjonalne, w tym patronat Komisji Europejskiej w Polsce. W 2023 r. piąta edycja Rankingu rozpoczęła się pod hasłem “Bezpieczna Szkoła”, co stało się centralnym tematem kampanii, a koordynację projektu przejęło 16 osób w różnych regionach.

Są wątpliwości

Ranking skupia się na bardzo specyficznym aspekcie szkolnictwa — otwartości na różnorodność seksualną i genderową. Chociaż jest to ważne i wartościowe, warto również zadać pytanie, czy skupianie się na tej jednej kwestii nie odciąga uwagi od innych ważnych aspektów edukacji. Kwestie takie jak jakość nauczania, dostęp do pomocy psychologicznej, wspieranie zdolności uczniów czy zapewnienie uczniom bezpiecznego środowiska do nauki są równie istotne, a ranking ten zdaje się pomijać te aspekty.

Co ważne, dla oceny danej placówki wymagano zaledwie 10 głosów pochodzących od uczniów. Znaczna część szkół w ogóle nie wzięła udziału w badaniu.

W ostatnim czasie zainaugurowano akcję “Chrońmy dzieci, wspierajmy rodziców”, która to stoi niejako w sprzeczności z działaniami podejmowanymi przez organizatorów Rankingu. Koncepcję stojącą za obywatelskim projektem zmiany ustawy Prawo oświatowe omawiali w zeszłym tygodniu olsztyńscy przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości.

Projekt ma na celu zapewnić rodzicom kontrolę nad tym, jakie organizacje pozarządowe wpływają na edukację ich pociech. Poseł Iwona Arent zaznaczyła, jak istotne jest, aby rodzice mieli świadomość i kontrolę nad tym, jakie informacje są przekazywane ich dzieciom w szkołach i przedszkolach przez różne organizacje, np. podczas spotkań, wykładów czy szkoleń. Według propozycji ustawy, rodzice powinni mieć większą kontrolę nad tym, kto ma dostęp do ich dzieci w placówkach oświatowych. Trwa akcja zbierania podpisów poparcia dla tej inicjatywy.

źródło: Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+/PiS Olsztyn

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

8 KOMENTARZY

8 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Wyborca konfederacji
18 maja 2023 08:41

Ja tam swoje dziecko po podstawówce wysyłam swoje dziecko do wojska lub oddaje pod opiekę księdza. Nie będą mi tu dziecka uczyli, ze ziemia jest okrągła.

babcia
17 maja 2023 12:46

Czy LTBGQ+ to znaczy pozytywny wynik WR?

Polecane