15 C
Olsztyn
niedziela, 26 maja, 2024
reklama

Wiadomo, co budują między zabytkowymi kamienicami przy ul. Dąbrowszczaków

OlsztynWiadomo, co budują między zabytkowymi kamienicami przy ul. Dąbrowszczaków

W ścisłym centrum miasta Olsztyna, pomiędzy dwoma zabytkowymi kamienicami, rozpoczęła się budowa nowego budynku mieszkalnego z funkcją handlowo-usługową, który od lat budził kontrowersje.

reklama

Kontrowersje wokół budowy

Prace budowlane rozpoczęły się na działce znajdującej się między dwoma historycznymi budynkami przy ul. Dąbrowszczaków 6 i 7, gdzie przez lata funkcjonował nieoficjalny parking. Projekt budowy nowego budynku mieszkalnego na tym terenie wzbudzał kontrowersje już od 2012 roku, kiedy właściciel terenu złożył pierwszy wniosek o pozwolenie na budowę.

Protesty mieszkańców

Sprzeciwiali się temu przede wszystkim właściciele sąsiednich kamienic. Przez lata walczyli na różnych szczeblach o to, by nie dopuścić do powstania nowego budynku, obawiając się, że zakłóci on charakter zabytkowej okolicy. Ostatecznie jednak, po wielu latach sporów, w 2018 roku wydano pozwolenie na budowę.

reklama

Co z estetyką?

Nowy budynek ma być konstrukcją łączącą się z sąsiednimi kamienicami, posiadającą od 3 do 5 pięter. Wyższy niż sąsiednie budynki, może naruszyć estetykę tego malowniczego miejsca. Dopiero po zakończeniu prac budowlanych będzie można ocenić, czy nowy budynek wpisuje się w charakter ulicy i czy warto było zniszczyć nieoficjalny parking dla jego budowy.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

4 KOMENTARZY

4 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Rozum
18 maja 2023 17:55

Teraz właściciel powinien oskarżyć tych co blokowali budowę a co za tym idzie rozwój miasta. O odszkodowanie. Myślę że 500000 zamknęło by im komunistyczne ryj. Raz na zawsze i ich nawet dalekim krewnym.

Wojtek
16 maja 2023 13:16

Dopiero po zakończeniu prac budowlanych będzie można ocenić, czy nowy budynek zostawić, czy wyburzyć

Polecane
Ogłoszenia