5 C
Olsztyn
czwartek, 25 kwietnia, 2024
reklama

Cios dla Rosji? Kaliningrad znika z map Google

WiadomościCios dla Rosji? Kaliningrad znika z map Google

Na skutek zalecenia Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej, gigant technologiczny Google wprowadził szybkie zmiany w swoich mapach. Miasto znane jako Kaliningrad zostało zastąpione polską nazwą Królewiec.

reklama

We wtorek Komisja ogłosiła, że dla miejscowości Kaliningrad preferowana jest wyłącznie polska nazwa Królewiec, odradzając jednocześnie stosowanie nazwy Kaliningrad w języku polskim. Decyzja ta została podjęta na podstawie oceny, że obecna rosyjska nazwa miasta jest sztucznym chrztem niezwiązanym ani z miastem, ani z regionem.

Komisja zauważyła również, że nazwanie miasta położonego blisko granic Polski imieniem M. I. Kalinina, zbrodniarza współodpowiedzialnego za wydanie decyzji „o masowym wymordowaniu Polaków (zbrodnia katyńska), ma w Polsce emocjonalny, negatywny charakter”.

reklama

Polska podąża za Google

Olsztyński oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) przystąpił do inwentaryzacji tablic drogowych, na których pojawia się nazwa Kaliningrad. Przygraniczna gmina Braniewo, której foldery zawierają nazwę tego rosyjskiego miasta, umieści nazwę Królewiec w najnowszych wydaniach materiałów informacyjnych.

Rosyjska reakcja na zmianę nazwy

Decyzja ta wywołała burzę w Rosji. Rzecznik Kremla, Dmijtrij Pieskow, skomentował sprawę, mówiąc, że jest to „proces graniczący z szaleństwem”. Niektórzy mieszkańcy Kaliningradu odpowiedzieli na decyzję, pisząc na Telegramie: „Kaliningrad jest nasz! To my zmieniamy nazwę Polski na Warszawska Gubernia, jak było przed rewolucją”.

reklama

Królewiec: słynne miasto o długiej historii

Miasto, teraz znane jako Królewiec, zostało założone w 1255 roku przez Krzyżaków u ujścia Pregoły. Przez wieki było stolicą pruskiej prowincji i było domem dla znanego uniwersytetu Albertyna, na którym wykładał między innymi Immanuel Kant.

Po II wojnie światowej, miasto zostało włączone do ZSRR, a pruską prowincję (Prusy Wschodnie) sztucznie podzielono między Polskę i Rosję. Nazwa Kaliningrad, wprowadzona w 1946 roku, była hołdem złożonym współpracownikowi Stalina M. I. Kalininowi, współodpowiedzialnemu za wydanie decyzji o masowym wymordowaniu polskich oficerów w Katyniu w 1940 roku.

Konsekwencje zmiany nazwy

Zmiana nazwy miasta na mapach Google ma znaczne implikacje, zarówno praktyczne, jak i symboliczne. Wyraża ona szacunek dla historii i kultury regionu, jednocześnie podkreślając kontrowersyjne aspekty historycznej nazwy “Kaliningrad”. Ta kwestia z pewnością wywoła dalsze debaty na temat odpowiedniego nazewnictwa i sposobu, w jaki technologia może wpływać na nasze postrzeganie geografii i historii.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

11 KOMENTARZY

11 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Janusz Wąsaty
22 maja 2023 07:28

Rzeczywiście cios dla Rosji. Po tym nie pod iesie się przez kilkaset lat.

Rosjanin
17 maja 2023 08:19

O k… ale nam dowaliliście. A teraz płaćcie za zmianę znaków i dokumentów urzędowych. Hahahaha. ps ta baba która tak się mądrzyła w TV na temat konieczności zmiany nazwy niech z własnej kieszeni pokryje koszty.

Polecane
Ogłoszenia