12 C
Olsztyn
niedziela, 25 września, 2022
reklama

Rzecznik KE: ograniczenie tranzytu do Kaliningradu to żadna „blokada”

WiadomościRzecznik KE: ograniczenie tranzytu do Kaliningradu to żadna "blokada"
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Ograniczając tranzyt niektórych rosyjskich towarów przez swoje terytorium do Kaliningradu, Litwa wdraża sankcje przyjęte przez Unię Europejską; nie ma jednak mowy o żadnej blokadzie rosyjskiej eksklawy – napisał w środę na Twitterze rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer.

reklama

„Przede wszystkim wyjaśnijmy: Litwa wdraża środki ograniczające Unii Europejskiej jednogłośnie nałożone na Rosję przez Radę UE w ostatnich miesiącach w odpowiedzi na agresję Rosji na Ukrainę. Po drugie, nie jest to oczywiście +blokada+. Zawsze mówiliśmy, że dostawy do Kaliningradu podstawowych towarów pozostają niezakłócone” – tłumaczył Mamer w serii wpisów.

„Dlaczego sprawa pojawia się teraz? Ponieważ szereg sankcji UE przeciwko konkretnym rosyjskim towarom eksportowym – wyroby stalowe, materiały budowlane – zaczyna obowiązywać właśnie teraz, po krótkich okresach przejściowych. Oznacza to, że Litwa musi stosować dodatkowe odprawy w tranzycie drogowym i kolejowym przez terytorium UE” – dodał przedstawiciel Komisji.

Gdyby nastąpiło zagrożenie w Obwodzie Kaliningradzkim, to NATO obroni mieszkańców woj. warmińsko-mazurskiego?
reklama

Zapewnił, że kontrole te są „ukierunkowane, proporcjonalne i skuteczne”.

„Będą one oparte na inteligentnym zarządzaniu ryzykiem, aby uniknąć unikania sankcji przy jednoczesnym umożliwieniu swobodnego tranzytu. Jesteśmy w ścisłym kontakcie z władzami Litwy i będziemy udzielać dodatkowych wskazówek w miarę upływu czasu” – podkreślił Eric Mamer.

reklama

Czwarty pakiet sankcji UE, przyjęty 15 marca br., wprowadził ograniczenia m.in. na eksport rosyjskiej stali. Zaczął on obowiązywać 18 czerwca i objął m.in. tranzyt kolejowy przez Litwę między Kaliningradem i pozostałymi częściami Rosji.

MSZ Rosji w poniedziałek zażądało od Litwy natychmiastowego zniesienia „wrogich restrykcji” i zastrzegło sobie prawo „do podjęcia działań w celu ochrony swoich interesów narodowych”.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama
reklama
×