reklama
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Rzecznik KE: ograniczenie tranzytu do Kaliningradu to żadna „blokada”

WiadomościRzecznik KE: ograniczenie tranzytu do Kaliningradu to żadna "blokada"

Ograniczając tranzyt niektórych rosyjskich towarów przez swoje terytorium do Kaliningradu, Litwa wdraża sankcje przyjęte przez Unię Europejską; nie ma jednak mowy o żadnej blokadzie rosyjskiej eksklawy – napisał w środę na Twitterze rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer.

reklama

„Przede wszystkim wyjaśnijmy: Litwa wdraża środki ograniczające Unii Europejskiej jednogłośnie nałożone na Rosję przez Radę UE w ostatnich miesiącach w odpowiedzi na agresję Rosji na Ukrainę. Po drugie, nie jest to oczywiście +blokada+. Zawsze mówiliśmy, że dostawy do Kaliningradu podstawowych towarów pozostają niezakłócone” – tłumaczył Mamer w serii wpisów.

„Dlaczego sprawa pojawia się teraz? Ponieważ szereg sankcji UE przeciwko konkretnym rosyjskim towarom eksportowym – wyroby stalowe, materiały budowlane – zaczyna obowiązywać właśnie teraz, po krótkich okresach przejściowych. Oznacza to, że Litwa musi stosować dodatkowe odprawy w tranzycie drogowym i kolejowym przez terytorium UE” – dodał przedstawiciel Komisji.

reklama

Zapewnił, że kontrole te są „ukierunkowane, proporcjonalne i skuteczne”.

„Będą one oparte na inteligentnym zarządzaniu ryzykiem, aby uniknąć unikania sankcji przy jednoczesnym umożliwieniu swobodnego tranzytu. Jesteśmy w ścisłym kontakcie z władzami Litwy i będziemy udzielać dodatkowych wskazówek w miarę upływu czasu” – podkreślił Eric Mamer.

reklama

Czwarty pakiet sankcji UE, przyjęty 15 marca br., wprowadził ograniczenia m.in. na eksport rosyjskiej stali. Zaczął on obowiązywać 18 czerwca i objął m.in. tranzyt kolejowy przez Litwę między Kaliningradem i pozostałymi częściami Rosji.

MSZ Rosji w poniedziałek zażądało od Litwy natychmiastowego zniesienia „wrogich restrykcji” i zastrzegło sobie prawo „do podjęcia działań w celu ochrony swoich interesów narodowych”.

źródło: PAP

reklama

Popularne artykuły

Imprezy w Olsztynie

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama
×