6 C
Olsztyn
sobota, 1 października, 2022
reklama

Czy atak nuklearny z Kaliningradu jest realny? Eksperci ocenili zagrożenie

WiadomościCzy atak nuklearny z Kaliningradu jest realny? Eksperci ocenili zagrożenie
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Portugalscy eksperci ds. militarnych i politolodzy zgodnie twierdzą, że prowadzone w Kaliningradzie ćwiczenia z użyciem przez rosyjskie wojska broni nuklearnej nie będą miały żadnego przełożenia na rzeczywistość.

reklama

Pisaliśmy o tym artykuł: W maju ćwiczono użycie broni nuklearnej w Obwodzie Kaliningradzkim

W rozmowie ze stacją CNN Portugal podkreślili, że atak nuklearny nie grozi obecnie ani sąsiadującej z obwodem kaliningradzkim Polsce, ani żadnemu innemu krajowi NATO.

reklama

Portugalski generał brygady w stanie spoczynku Jose Arnaud Moreira odnotował, że prowadzone w Kaliningradzie ćwiczenia to jedynie symulacje. Dodał, że Rosji kończą się argumenty w konflikcie z NATO dotyczącym Ukrainy, dlatego sięga “po absurdalne groźby”.

“Rosjanie wiedzą, że użycie broni nuklearnej przez nich wobec państwa NATO uderzy w nas wszystkich (…), również w nich samych”, stwierdził generał Arnaud Moreira.

Robi się niebezpiecznie? Rosja rozmieściła w Kaliningradzie pociski hipersoniczne Kindżał
reklama

Podobnego zdania jest prof. Monica Dias, politolog z Uniwersytetu Katolickiego w Lizbonie, która twierdzi, że atak nuklearny ze strony Rosji przeciwko państwom NATO jest obecnie mało prawdopodobny.

Dias odnotowała, że dzięki nagłaśnianiu przez Kreml symulowanego ataku nuklearnego w Kaliningradzie świat jedynie usłyszał, że tuż przy polskiej granicy Rosjanie przetrzymują broń atomową. “Dziś mówi się o tym głośno, ale ona była tam już od dłuższego czasu”, dodała portugalska ekspert.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama