25 C
Olsztyn
wtorek, 6 czerwca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Nieuczciwy asesor komorniczy skazany: sprawa egzekucji traktora od sąsiada dłużnika

OlsztynNieuczciwy asesor komorniczy skazany: sprawa egzekucji traktora od sąsiada dłużnika

Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia zakończył proces dotyczący byłego asesora Michała K., podejrzanego o przekroczenie uprawnień w trakcie egzekucji komorniczych. Wśród nich najbardziej kontrowersyjną sprawą było zajęcie i sprzedaż traktora rolnika z okolic Mławy, który nie był dłużnikiem. Zadłużenie posiadał natomiast jego sąsiad.

reklama

Siedem innych osób objętych aktem oskarżenia

Postępowanie karne zostało wszczęte w wyniku zawiadomienia senator Lidii Staroń. Poza Michałem K. w sprawie oskarżonych było również siedem innych osób. Sąd orzekł kary od 6 miesięcy do 2 lat więzienia w zawieszeniu oraz kary grzywny. Jedna osoba została uniewinniona. Wyroki nie są prawomocne. Proces dotyczył działań kancelarii komorniczej przy Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia należącej do Jarosława K. oraz Michała K. jako asesora w tej kancelarii. W sprawie przeanalizowano w sumie 37 wątków, zwłaszcza egzekucje komornicze. Materiał dowodowy dotyczący komornika Jarosława K. wyłączono do odrębnego postępowania.

Zarzuty dla asesora Michała K.

Główne zarzuty wobec Michała K. dotyczyły przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków, poprzez zajmowanie i sprzedaż pojazdów nienależących do dłużników za cenę znacznie niższą od wartości rynkowej. Zarzuty dotyczyły również zlecania sprzedaży tych pojazdów w ramach umowy komisowej.

reklama

Przypomnijmy historię Pana Radosława. W listopadzie 2014 r. na nieruchomości rolnika z Kulan pojawił się komornik. Zajął i odebrał ciągnik, niezbędne narzędzie pracy. Komornikowi okazano dowód rejestracyjny i fakturę, jednak to go nie powstrzymało! Nie pomogły też wyjaśnienia samego dłużnika. Ciągnik władowano na lawetę i wywieziono! Pan Radosław nigdy nie miał żadnych długów. Próbował działać. Złożył skargę na czynności komornika i powództwo przeciw wierzycielowi, domagając się zabezpieczenia. Miało to zapobiec sprzedaży ciągnika. Niestety komornik sprzedał go, nie czekając na rozpoznanie sprawy przez Sąd. Dopiero w grudniu 2014 r. Sąd Rejonowy w Mławie wydał postanowienie o zabezpieczeniu: zawiesił postępowanie egzekucyjne. Co z tego, jak komornik już sprzedał maszynę… Za bezcen. Cena sprzedaży wyniosła mniej niż połowę rzeczywistej wartości ciągnika!

Radosław Zaremba zawiadomił o bezprawnej egzekucji ówczesną poseł Lidię Staroń. Posłanka skierowała sprawę do Prokuratury. Pomagała rolnikowi także cywilnie.

reklama
Bezpłatna pomoc dla frankowiczów

Pokrzywdzonych przez Kancelarię Komornika Jarosława K. było więcej. Oni również zwrócili się o pomoc do Pani Staroń.

Parlamentarzystka wystąpiła do Ministra Sprawiedliwości o zbadanie spraw prowadzonych przez Kancelarię Komornika Jarosława K., a także o wszczęcie postępowań dyscyplinarnych. Postępowania zostały wszczęte.

Zwróciła się także do Prokuratora Generalnego o objęcie nadzorem śledztwa prowadzonego najpierw przez Prokuraturę Rejonową w Mławie, a następnie przez Prokuraturę w Płocku przeciwko komornikowi (zarówno w sprawie Pana Zaremby, jak i innych pokrzywdzonych).

W 2015 r., po interwencji Lidii Staroń, komornik zwrócił poszkodowanemu 81 tys. zł. Pan Radosław odkupił użyczony mu wcześniej ciągnik.

W kwietniu 2015 r. na wniosek komisji dyscyplinarnej asesor Michał K. został wydalony z zawodu. Odwołał się. Sąd Okręgowy w Łodzi zmienił decyzję komisji dyscyplinarnej! Zamiast wydalenia z zawodu asesor dostał… karę grzywny w wysokości… 8 tys. zł.!

Po kolejnej interwencji Senator Staroń, Prokuratura Okręgowa w Płocku wytoczyła powództwo cywilne na rzecz Radosława Zaremby (o odszkodowanie i zadośćuczynienie).

30 czerwca 2017 r. Prokuratura Okręgowa w Płocku skierowała do Sądu Rejonowego w Mławie akt oskarżenia przeciwko asesorowi Michałowi K. oraz siedmiu innym osobom.

Natomiast wątek śledztwa dotyczący Komornika Jarosława K., w tym braku nadzoru nad czynnościami swoich asesorów, został przez Prokuraturę Okręgową w Płocku wyłączony do odrębnego postępowania.

Pod koniec sierpnia 2017 r. Sąd Rejonowy w Mławie zwrócił się do Sądu Okręgowego w Płocku o przekazanie sprawy asesora i współoskarżonych do innego Sądu. Sąd Okręgowy w Płocku wskazał do prowadzenia sprawy… Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi, czyli… sąd, przy którym działał Komornik Jarosław K.! Ten sam, który nadzorował bezprawną egzekucję…

Wyroki

W ubiegłym roku zapadł wyrok cywilny w tej sprawie, w wyniku którego rolnikowi zasądzono odszkodowanie związane z pozbawieniem ciągnika w kwocie 17 206,14 zł oraz rekompensatę za naruszenie dóbr osobistych wynikające z wtargnięcia do jego domu w kwocie 20 tys. zł, co stanowi precedens w tego typu sprawach.

5 maja br. Sąd karny uznał głównego oskarżonego za winnego i skazał go na 2 lata więzienia w zawieszeniu na 5 lat, grzywnę w wysokości 60 tysięcy złotych oraz zakaz wykonywania zawodu przez 10 lat.

Kara za atak na policyjny mundur — sąd wydał wyrok w sprawie zniesławienia komendanta

– Gdyby nie ogromna pomoc Pani Senator, na pewno sprawa zostałaby zamieciona pod dywan, a ja nie miałbym ani ciągnika ani pieniędzy – mówi Radosław Zaremba. Nic jednak nie przywróci mi utraconego zdrowia i nerwów, dlatego uważam, że wymiar kary jest rażąco niski. Czy to nie jest wręcz zachęta dla innych funkcjonariuszy publicznych do okradania obywateli? – dodaje rozżalony rolnik.

Senator Lidia Staroń: „Ten człowiek jako funkcjonariusz publiczny działał w imieniu państwa, powinien być uosobieniem praworządności, stać na straży sprawiedliwości, a nie dopuszczać się szeregu przestępstw. Oczywiście kara jest zbyt łagodna. Złożyłam wniosek do prokuratora o wniesienie apelacji.

Obara zapowiada apelację

Pełnomocnik pokrzywdzonego rolnika, mecenas Lech Obara, zapowiedział złożenie apelacji od wyroku, który uznaje za niesatysfakcjonujący. Jego zdaniem, wyrok nie odstrasza innych nieuczciwych funkcjonariuszy publicznych działających w imieniu państwa, którzy mogą nadużywać swoich uprawnień.

Mecenas Obara podkreśla, że zawieszenie kary więzienia na 2 lata jest nieadekwatne do szkód wyrządzonych przez asesora, który jako funkcjonariusz publiczny zachowywał się w sposób karygodny. W opinii pełnomocnika, kara, jaką otrzymał Michał K., jest zbliżona do tej, którą otrzymują złodzieje samochodów, podczas gdy w tym przypadku mamy do czynienia z zaborem mienia dokonanym przez funkcjonariusza publicznego.

Mecenas Obara argumentuje, że powinna być zastosowana kara bezwzględnego pozbawienia wolności, która skuteczniej odstraszałaby innych funkcjonariuszy przed nieuczciwym działaniem na szkodę obywateli. W apelacji mecenas będzie dążył do zaostrzenia wyroku, aby sprawiedliwość została w pełni uwzględniona i aby wyrok służył jako przestroga dla innych funkcjonariuszy publicznych, którzy mogą być skłonni do przekroczenia swoich uprawnień.

Zmiana prawa

Głośna sprawa „zajęcia ciągnika za długi sąsiada” stanowiła przełom w walce z patologami komorniczymi. Senator Lidia Staroń zainicjowała zmiany w prawie m. in. obowiązek nagrywania czynności komorniczych (w egzekucji), zwiększony nadzór nad komornikami czy zakaz sprzedaży przedmiotu przed wyczerpaniem sądowego trybu odwoławczego.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

2 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Andrzej
8 maja 2023 12:26

Takie kary dostają za kradzież batonika z biedronki

ala
8 maja 2023 11:49

Brawo Obara. Tylko kara bezwzględnego więzienia będzie nauczką dla takich drani.

Popularne
Ogłoszenia

10 rzeczy, które musisz wiedzieć o radzeniu sobie z obraźliwymi wpisami w internecie

Polska prawniczka z Kancelarii Mec. Lecha Obary odnosi sukcesy na arenie międzynarodowej