4 C
Olsztyn
niedziela, 3 marca, 2024
reklama

Amerykańskie kwatery: olsztyński cmentarz wprowadza innowacyjne rozwiązania

OlsztynAmerykańskie kwatery: olsztyński cmentarz wprowadza innowacyjne rozwiązania

Na olsztyńskim cmentarzu komunalnym zostały wprowadzone tzw. amerykańskie kwatery, które mają pomóc w poprawie estetyki cmentarza oraz rozwiązać problemy związane z szybko rosnącymi cenami usług i materiałów pogrzebowych.

reklama

W ramach projektu Zakład Cmentarzy Komunalnych w Olsztynie planuje stworzenie zbiorowego grobowca dla kilkuset osób, gdzie urny zostaną złożone w specjalnej komorze, a informacja o zmarłych zostanie umieszczona na tablicy z nazwiskami. Kwiaty lub inne elementy nie będą tolerowane na kwaterach, a miejsca nie będą rezerwowane z góry, ale będą przydzielane wyłącznie pod bieżące pochówki.

Nagrobki na amerykańskich kwaterach będą mniejsze niż standardowe

Będą mieć formę niewielkiej płyty o wymiarach 1 na 1 metra oraz 0,6 na 0,6 metra, leżącej pod kątem około 30 stopni. Pomniki będą takie same dla wszystkich osób i będą występować w trzech kolorach granitu: czarnym, szarym i brązowym. Ceny miejsc grzebalnych będą takie same jak ceny innych miejsc na groby urnowe o takich samych rozmiarach i zgodne z obowiązującym cennikiem Zakładu Cmentarzy Komunalnych w Olsztynie. Będą kosztowały 750 lub 1000 zł.

reklama

W celu utrzymania porządku na kwaterach i zachowania ich estetyki, nie będzie dozwolone umieszczanie na nich żadnych roślin, ławek lub innych elementów. Miejsca na kwaterach nie będą rezerwowane z góry, a przydzielane będą wyłącznie pod bieżące pochówki.

Olsztyn stawia na minimalizm: amerykańskie kwatery na cmentarzu komunalnym

To rozwiązanie ma przede wszystkim zaspokoić potrzeby osób preferujących styl minimalistyczny oraz zmniejszyć koszty pochówków. Wszystkie nagrobki będą miały podobną formę, co zapewni harmonię na cmentarzu, a także ułatwi utrzymanie porządku i pielęgnację kwatery.

Zakład Cmentarzy Komunalnych w Olsztynie podkreśla, że kwatery “amerykańskie” są rozwiązaniem dla osób preferujących styl minimalistyczny i pomogą utrzymać estetykę cmentarza poprzez powtarzalną harmonię. Wszystkie nagrobki zostaną wykonane z wysokiej jakości granitu, a na nagrobkach będzie wystarczająca ilość miejsca, żeby postawić np. znicz.

reklama

źródło: olsztyn.com.pl

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

8 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
8 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Czytek
25 kwietnia 2023 11:19

Zniszczyć tradycję i obyczaje to takie zwyczajowe dla kraju, który ma krótką historię.

Krzysztof
25 kwietnia 2023 00:28

Mamy wielowiekowe polskie tradycje. Mamy szacunek do naszych zmarłych który wyrażamy utrzymywaniem grobów, składaniem kwiatów, zapalaniem zniczy. Mamy wiele cmentarzy uznanych za zabytkowe. Po co nam importować amerykańskie obyczaje? Czy amerykański wojskowy cmentarz wojenny to wzorzec godny naśladowania? Czy cmentarz urządzony po amerykańsku ma szanse kiedykolwiek być uznany zabytkowym? A w ogóle to mamy właśnie jakąś wojnę? Jeżeli tak, to przegapiłem.

Polecane
Ogłoszenia