Pamięć o ofiarach
Wojewoda Artur Chojecki wskazał, że kwiecień to dla Polaków miesiąc, w którym przypominają sobie wiele tragicznych rocznic. Podczas obchodów 83. rocznicy zbrodni katyńskiej wojewoda mówił, że pamięć o tej zbrodni staje się coraz bardziej mglista, gdyż obecnie wiele osób próbuje niszczyć katalog wartości drogich każdemu Polakowi. Według wojewody Chojeckiego, to absurdalnie polityczna poprawność nie pozwala na pamięć o tragicznych wydarzeniach z przeszłości.
Nieludzki mord
Wojewoda przypomniał, że 3 kwietnia 1940 roku został przewieziony pierwszy transport więźniów z Kozielska do stacji Gniazdowo. Stąd polscy oficerowie byli przewożeni autobusami do lasu katyńskiego, gdzie zbrodniarze z komunistycznej partii sowieckiej mordowali ich strzałem w tył głowy. Zamordowanych było około 22 tysiące bezbronnych jeńców wojennych.
Kontynuacja walki
Prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz, podkreślił, że morderstwo katyńskie nigdy nie zostanie wymazane z historii Polski. 13 kwietnia to rocznica ujawnienia zbrodni światu, na którą Polacy zawsze będą zwracać uwagę i będą pamiętać ofiary morderstwa.
Upamiętnienie ofiar
Podczas wojewódzkich obchodów 83. rocznicy zbrodni katyńskiej, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Zawiszy Czarnego w Waśniewie- Grabowie Beata Jóźwiak oraz Beata Żujewska – dyrektor Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Zaborowie otrzymały Medale Pro Patria za kultywowanie pamięci o walce o niepodległość RP na wniosek Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Olsztynie. Ppłk rezerwy Dariusz Bojarski został wyróżniony pamiątkowym ryngrafem za wspieranie ogólnopolskiego programu Katyń – ocalić od zapomnienia.