3.8 C
Olsztyn
czwartek, 26 grudnia, 2024
reklama

Od białego wnętrza do malowideł. Rewitalizacja grekokatolickiej cerkwi w Olsztynie

OlsztynOd białego wnętrza do malowideł. Rewitalizacja grekokatolickiej cerkwi w Olsztynie

W Olsztynie przy ul. Lubelskiej, w grekokatolickiej cerkwi pod wezwaniem Pokrowy Matki Bożej, trwają prace nad malowaniem polichromii. Malunki powstają pod kierunkiem ukraińskiego artysty Tarasa Markiva, który specjalizuje się w malarstwie sakralnym. Prace obejmują m.in. kopułę cerkwi, przestrzeń nad chórem oraz prezbiterium. Wszystko tworzy spójną całość, zgodną z kanonami i zasadami związanymi z malowidłami w cerkwiach.

Wizerunki w cerkwi

W Olsztynie, w grekokatolickiej cerkwi przy ul. Lubelskiej, ukraiński malarz Taras Markiv maluje polichromie. Do tej pory cerkiew była wytynkowana i pomalowana na biało. Wspólnie z parafią uzgodniono, co i gdzie zostanie namalowane, a wizualizacje powstały na podstawie kanonów i zasad związanych z malowidłami w cerkwiach.

Malowidła sprawiają, że cerkiew zupełnie zmienia swój klimat, wprowadzając do niej nową, sakralną atmosferę. Prace nad polichromią to kolejny krok w rozwoju i ulepszaniu wnętrza cerkwi, która jeszcze niedawno była wytynkowana i pomalowana na biało.

Na kopule cerkwi, która ma 15 metrów wysokości, znajdzie się wizerunek Chrystusa Pantokratora. Niżej będą Zastępy Niebiańskie, jeszcze niżej – starotestamentowi Prorocy, a u podstawy kopuły – czterej Ewangeliści. Polichromie nad prezbiterium są już gotowe i przedstawiają komunię apostołów, ikony Zwiastowania, Narodzenia Jezusa i Ukrzyżowania. Wymalowana zostanie także przestrzeń nad chórem, gdzie powstanie Mandylion (Święte Oblicze), czyli wizerunek Chrystusa.

Historia cerkwi

Parafia grekokatolicka w Olsztynie powstała w 1979 roku i liczy 360 rodzin. Są to potomkowie osób wysiedlonych z południowej Polski w 1947 roku w ramach Akcji „Wisła”. Nabożeństwa w obrządku greckokatolickim odbywały się w kościele Chrystusa Króla oo. Franciszkanów przy ul. Wyspiańskiego 5 na Zatorzu, ale od 23 lat parafia ma swoją własną świątynię. Ksiądz Hałuszka przyznaje, że wśród uchodźców z Ukrainy niewiele jest osób, które włączyły się w życie olsztyńskiej cerkwi grekokatolickiej, ale znacznie więcej uchodźców korzysta z pomocy, jaką oferuje im cerkiew w ramach działalności tzw. Salki Parafialnej.

źródło: PAP, fot. cerkiew.olsztyn.pl

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane