23 C
Olsztyn
czwartek, 18 lipca, 2024
reklama

CBŚP Olsztyn likwiduje międzynarodowy przemyt kokainy

OlsztynCBŚP Olsztyn likwiduje międzynarodowy przemyt kokainy

Działania prowadzone przez polskie Centralne Biuro Śledcze Policji (CBŚP) i hiszpańską Guardia Civil przyniosły skutki w postaci likwidacji szlaku przemytniczego kokainy z Ameryki Południowej do Europy. Dzięki kooperacji z Europol i BMWP KGP, pod nadzorem Prokuratury Krajowej, udało się zatrzymać 15 podejrzanych i przejąć kokainę, marihuanę, biżuterię, samochody i inne przedmioty.

reklama

„Przebudzenie mocy”

Policjanci z CBŚP pod nadzorem Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej prowadzili śledztwo w ramach sprawy dotyczącej międzynarodowych zorganizowanych grup przestępczych, znanym pod kryptonimem „Przebudzenie mocy”. W celu wyjaśnienia całej sprawy i ustalenia podejrzanych funkcjonariusze nawiązali współpracę z Europolem oraz hiszpańską Guardia Civil. W trakcie działań ustalono sposób działania grup, role poszczególnych członków oraz majątek należący do nich.

Przemyt narkotyków

W wyniku śledztwa ustalono, że członkowie kilku zorganizowanych grup przestępczych zajmowali się przemytem z Maroka i Ameryki Południowej, w tym Ekwadoru oraz obrotem hurtowych ilości narkotyków w postaci marihuany, haszyszu i kokainy. Ich działalność obejmowała głównie Hiszpanię, Niemcy, Danię, Szwecję, Szwajcarię, Niderlandy i Polskę. Haszysz był przewożony do Danii, marihuana trafiała do Niemiec, Niderlandów i Szwajcarii, a kokaina była przemycana do Niemiec i Polski. Procederem zajmowali się głównie obywatele polscy mieszkający w Hiszpanii lub pracujący jako kierowcy w polskich firmach transportowych.

reklama

Śledczy oszacowali, że członkowie grup mogli wprowadzić do obrotu ponad 2,2 tony marihuany, o wartości ponad 137 mln zł, ponad 8,7 tony haszyszu wartego blisko 350 mln zł oraz 942 kg kokainy o wartości ponad 282 mln zł.

Zatrzymania i zabezpieczenie mienia przestępców

W minionym tygodniu w Polsce i Hiszpanii przeprowadzono skoordynowaną akcję, której celem było zatrzymanie osób prowadzących działalność przestępczą oraz zabezpieczenie ich mienia. W Hiszpanii funkcjonariusze Guardia Civil, przy asyście policjantów CBŚP, zatrzymali 4 osoby i zabezpieczyli 2 kg narkotyków oraz wiele wartościowych przedmiotów. W Polsce, dzięki wsparciu grup bojowych CBŚP oraz kontrterrorystów z SPKP z Olsztyna i Gdańska, udało się zatrzymać 5 osób i doprowadzić kolejne 6 przed organy ścigania.

W Hiszpanii funkcjonariusze Guardia Civil działali na podstawie Europejskich Nakazów Aresztowania oraz Europejskich Nakazów Dochodzeniowych, które dotyczyły ujawnienia i zabezpieczenia mienia osób prowadzących działalność przestępczą. Podczas akcji zatrzymano 4 osoby i zabezpieczono 2 kg kokainy, marihuanę oraz wiele wartościowych przedmiotów, takich jak telefony komórkowe, cyfrowe nośniki danych, drogocenna biżuteria oraz 2 samochody porsche cayenne i mercedes klasy E, warte ok. 210 tys. euro.

reklama

W Polsce, policjanci CBŚP, przy wsparciu funkcjonariuszy z grup bojowych CBŚP oraz kontrterrorystów z SPKP z Olsztyna i Gdańska, przeprowadzili akcję, która pozwoliła na zatrzymanie 5 osób i doprowadzenie kolejnych 6 przed organy ścigania. W czasie działań zabezpieczono m.in. kilkadziesiąt telefonów komórkowych, komputery oraz cyfrowe nośniki danych. Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono motocykl, 2 samochody osobowe oraz camper o łącznej wartości około 200 tys. zł.

Odpowiedzialność za przestępstwa

Osobom zatrzymanym lub doprowadzonym do prokuratury grozi odpowiedzialność za udział w zorganizowanych grupach przestępczych działających w różnych okresach i składach osobowych, a także popełniania przestępstw narkotykowych, głównie obrotu środkami odurzającymi. Ponadto 4 osobom zostały przedstawione zarzuty kierowania zorganizowanymi grupami przestępczymi. Podejrzani pochodzą z województw wielkopolskiego, pomorskiego, mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego.

źródło: CBŚP

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

3 KOMENTARZY

3 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
osint
11 kwietnia 2023 15:37

@TKO – “Rozmyte” dane osobowe da się odczytać.

fsdfds
10 kwietnia 2023 17:55

Woow, ale sukces! Całe 2kg przejęte, a prawie 11 ton na rynku zostało ;))

Polecane