1 C
Olsztyn
czwartek, 2 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Olsztyńska KAS i CBŚP zatrzymały ponad 200 osób z grupy przestępczej

OlsztynOlsztyńska KAS i CBŚP zatrzymały ponad 200 osób z grupy przestępczej

Funkcjonariusze warmińsko-mazurskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) i Centralnego Biura Śledczego Policji Zarządu w Olsztynie (CBŚP) zatrzymali 5 osób z Grupy przestępczej, która zajmowała się obrotem paliwami i praniem brudnych pieniędzy. Grupa działała w latach 2014-2017 i spowodowała straty budżetu państwa z tytułu podatku VAT na prawie 1 mld zł. Na poczet przyszłych kar prokurator zabezpieczył majątek podejrzanych na prawie 25 mln zł.

reklama

Funkcjonariusze Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie, na polecenie Prokuratury Regionalnej w Białymstoku, zatrzymali 5 kolejnych osób. Śledztwo dotyczyło zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem podatku VAT i praniem brudnych pieniędzy w obrocie paliwami.

Zarzuty i środki zapobiegawcze

Prokurator zarzucił zatrzymanym udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która zajmowała się obrotem paliwami, posługiwała się nierzetelnymi fakturami VAT. Grupa wykorzystywała je do zaniżania należności podatkowych, a także prania brudnych pieniędzy.

reklama

Podejrzani zostali objęci dozorem Policji, zakazem wzajemnego kontaktowania się z innymi podejrzanymi oraz poręczeniami majątkowymi.

Ponad 270 tys. zł straciła 63-latka z Olsztyna

Mechanizm działania grupy

Członkowie grupy przestępczej , w ramach kontrolowanego łańcucha podmiotów gospodarczych, nabywali wewnątrzwspólnotowo z innych krajów Unii Europejskiej paliwa płynne, przy udziale tzw. znikających podatników. Sprzedaż paliw na terenie kraju była następnie fakturowana na kolejne podmioty (bufory), przy czym pierwsi nabywcy (znikający podatnicy), nie odprowadzali należnego podatku od towarów i usług. Odsuwali w ten sposób podejrzenia od ostatniej spółki w łańcuchu podmiotów, czyli rzeczywistego nabywcy paliwa.

reklama

Działalność grupy spowodowała straty budżetu państwa z tytułu podatku VAT na prawie 1 mld zł.

Fikcyjni prezesi spółek

Zatrzymani mężczyźni zajmowali się werbowaniem osób w trudnej sytuacji materialnej, na które rejestrowane były spółki „słupy”. Fikcyjni prezesi za wynagrodzenie w granicach 2 tys. zł zobowiązywali się do podpisywania umów, zakładania rachunków bankowych i przekazywania kart, haseł dostępowych oraz urządzeń uwierzytelniających w ręce „opiekunów”.

73-latek z Olsztyna stracił ponad 26 tys. zł

Zatrzymani uczestniczyli w procederze prania brudnych pieniędzy, transferowali środki finansowe za pośrednictwem bankomatów i kantorów wymiany walut.

Zarzuty usłyszało ponad 200 osób

Funkcjonariusze WMUCS i CBŚP zatrzymali 5 osób na terenie woj. kujawsko-pomorskiego.

Było to kolejne zatrzymanie w ramach śledztwa Prokuratury Regionalnej w Białymstoku. Dotychczas zarzuty usłyszało już ponad 200 podejrzanych, z czego 5 osób tymczasowo aresztowano. Pozostałe osoby zostały objęte dozorem Policji, zakazem opuszczania kraju i poręczeniami majątkowymi na ponad 5 mln zł.

Zabezpieczony majątek sprawców

Na poczet przyszłych kar prokurator zabezpieczył majątek podejrzanych, w tym również w ramach tzw. konfiskaty rozszerzonej, na prawie 25 mln zł. Zajęte zostały nieruchomości i ruchomości w kraju i zagranicą, m.in. 4 luksusowe samochody sportowe o wartości ok.2,8 mln zł, gotówkę i lokaty bankowe, a także udziały w spółkach.

Za zarzucone przestępstwa podejrzanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

źródło: KAS

reklama
reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
puchi
27 października 2022 10:48

czemu nie piszą kogo zatrzymali??? przecież to duża szkodliwość społeczna czynu, a złodziej powinien być pokazany społeczeństwu.

Popularne

61-latek chciał zarobić, a stracił 460 tys. zł