-1 C
Olsztyn
piątek, 26 kwietnia, 2024
reklama

W Starostwie Powiatowym trwa badanie satysfakcji klienta

OlsztynW Starostwie Powiatowym trwa badanie satysfakcji klienta

W Starostwie Powiatowym trwa badanie satysfakcji klienta. Do końca marca interesanci urzędu mogą wyrazić swoją opinię o sposobie, w jaki są obsługiwani w urzędzie. Pomimo zaangażowania urzędników zainteresowanie interesantów jest niezbyt duże. – Zachęcamy do wypowiedzenia się, to pomoże nam udoskonalać funkcjonowanie urzędu – mówią pracownicy starostwa.

reklama

Co pół roku w Starostwie Powiatowym w Olsztynie przeprowadzane jest „Badanie Satysfakcji Klienta Starostwa Powiatowego”. Osoby, które przychodzą do urzędu załatwić różne sprawy mają szansę wyrazić swój poziom zadowolenia z obsługi w anonimowej ankiecie, którą po wypełnieniu można wrzucić do jednej z czterech urn, przekazać pracownikom albo przesłać pocztą. Od jakiegoś czasu ankieta dostępna jest również w formie elektronicznej na stronie internetowej starostwa (www.powiat-olsztynski.pl). Termin oddania wypełnionej ankiety upływa z końcem marca.

Łatwiej narzekać niż chwalić

reklama

Pierwsze badanie satysfakcji przeprowadzono we wrześniu 2012 i od tego czasu poprawiono rzeczy, z których klienci byli najmniej zadowoleni, m.in. wydłużono w poniedziałki czas pracy poszczególnych wydziałów, tak, aby każdy mógł zdążyć. Każdego roku do starostwa wpływa kilkadziesiąt tysięcy spraw. Jeden z pracowników Biura Obsługi Interesanta zaznacza, że dane dotyczą tylko spraw, które wpłynęły w formie pisemnej.

– Są jeszcze sprawy, gdzie klienci nie składają pism – zaznacza urzędnik.

W 2013 Komisja Badająca Satysfakcję Klientów zebrała tylko 79 ankiet. Członkowie Komisji starali się wymyślić sposób, aby zachęcić osoby do wypełniania ankiet, zamieszczono informacje w mediach lokalnych, w powiatowym „Przeglądzie Warmińskim” i w internecie, a przy każdym stanowisku obsługi klientów, pracownicy wydawali ankiety do wypełnienia. Niestety, tak jak ciężko jest zachęcić Polaków do wzięcia udziału w wyborach, tak też ciężko jest ich zachęcić do wyrażania opinii.

reklama

– Ludziom łatwiej narzekać, niż chwalić. Jakby byli niezadowoleni to pewnie by te ankiety chętnie wypełniali – mówi pani Anna, która przyjechała do urzędu zarejestrować samochód. – Jestem zadowolona z obsługi, ale ankietę wypełnię elektronicznie.

Nie czekałam długo

Z kolei od września 2012 do września 2013 zebrano w sumie 105 ankiet. Wynika z nich, że znaczna część ankietowanych jest zadowolona z obsługi. Ostatnio wzrosła nieco ilość głosów negatywnych.

– Ciężko wyciągnąć miarodajną opinię na podstawie tak małej ilości ankiet – twierdzi Hanna Machela, p.o. dyrektora Wydziału Organizacyjnego i Spraw Obywatelskich i jednocześnie przewodnicząca Komisji. Pan Jacek przyjechał zmienić dane w prawie jazdy, mówi, że jest trochę biurokracji, ale ogólnie – „Jest dobrze” – przyznaje. – Kiedyś były większe kolejki. Dzisiaj nie czekałem długo. Na kolejki w komunikacji interesanci narzekali najczęściej.

– Już nie ma kolejek – mówi Hanna Machela.

Na korytarzach przed wydziałami faktycznie tłumów nie widać. Przez specjalny formularz e-rezerwacje na stronie powiatu można umówić się na spotkanie z urzędnikiem o konkretnej godzinie.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia