7 C
Olsztyn
niedziela, 3 marca, 2024
reklama

Elbląg jako czwarty polski port morski?

ElblągElbląg jako czwarty polski port morski?

Wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka ocenił w sobotę na antenie Radia Olsztyn, że port w Elblągu może mieć strategiczne znaczenie dla gospodarki narodowej i stać się czwartym polskim portem morskim. Wyraził jednocześnie swoje zaniepokojenie obecną sytuacją, w której port służy głównie jako parking dla tirów.

reklama

Spór między miastem a rządem

W trakcie rozmowy wiceminister odniósł się do trwającego od miesięcy sporu między miastem Elbląg, do którego należy elbląski port (jako jedna z miejskich spółek), a rządem. Rząd, w zamian za dokapitalizowanie portu o 100 mln zł, chce przejąć większościowy pakiet udziałów, czemu sprzeciwia się samorząd, który nie chce oddać władzy w porcie. Prezydent Elbląga, Witold Wróblewski, zapowiedział przeprowadzenie badań wśród mieszkańców na ten temat, podczas gdy wiceminister Śliwka zapowiedział, że w sobotę w Elblągu odbędzie się “konferencja społecznego komitetu, który ma wypowiedzieć się na temat portu w Elblągu i jego przyszłości”.

Oskarżenia wobec prezydenta Elbląga

Śliwka wyraził swoje wątpliwości co do rzetelności badań organizowanych przez prezydenta Elbląga, oskarżając go o działanie na szkodę elblążan i hamowanie rozwoju portu. Wyjaśnił, że potrzeba jeszcze pogłębić basen portowy i zamontować obrotnicę, aby statki mogły wpływać przez Mierzeję do Elbląga. Miasto Elbląg nie dysponuje jednak wystarczającymi środkami na sfinansowanie tych inwestycji, a rząd jest gotowy wesprzeć je w zamian za większościowy pakiet akcji portu.

reklama

W związku z tym, spór na linii prezydent Elbląga – rząd nadal trwa, a przyszłość portu w Elblągu pozostaje niepewna. Obydwie strony mają swoje argumenty, a ostateczne rozstrzygnięcie zależeć będzie od wyników badań wśród mieszkańców i decyzji samorządu.

źródło: PAP

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

15 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
15 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
lplplplpl
26 marca 2023 08:47

To już 7 rok jak tvp słowa prawdy nie powiedziała. Holecka ładnie policzyła. Nachapię się bo czas goni a próchno się sypie.

Paul Mark
25 marca 2023 20:58

PO wska banda jak zwykle prowadzi politykę niemieckiej piątej kolumny. Rozwój Elbląga miejsca pracy i rozwój gospodarczy Polski to nie ich priorytet. Priorytetem jest zabranie dzieciakom 500+ zagłodzenie seniorów by długo nie pożyli oraz wysłanie na zmywak i szparagi. Taki jest rzeczywisty program rudego oszusta i jego popleczników.

Polecane
Ogłoszenia