10 C
Olsztyn
wtorek, 5 listopada, 2024
reklama

Umowa kupna-sprzedaży samochodu – jak ją wypełnić

Materiał zewnętrznyUmowa kupna-sprzedaży samochodu - jak ją wypełnić

Kupujesz samochód, a może planujesz jego sprzedaż? Przeczytaj nasz krótki poradnik na temat tego, co powinno znaleźć się w umowie kupna-sprzedaży auta. Dzięki temu unikniesz najczęstszych błędów oraz dopełnisz wszystkich wymaganych przez prawo formalności.

Do czego potrzebna jest umowa kupna-sprzedaży?

Umowa sprzedaży to jedna z najczęściej podpisywanych umów nie tylko w życiu biznesowym, ale także w życiu codziennym. Jej zadaniem jest udokumentowanie przeniesienia własności danej nieruchomości lub pojazdu. Podpisanie umowy kupna-sprzedaży pozwala sprzedać lub kupić samochód w sposób zgodny z prawem i zrozumiały dla obu stron.

Dokument, jakim jest umowa kupna-sprzedaży musi być zawarty w dwóch egzemplarzach, co nie oznacza, że ma być wizualnie identyczny – wystarczy, że brzmienie obu treści jest takie samo. Pamiętaj także, że każdy egzemplarz musi być opatrzony podpisami obu stron umowy lub ich przedstawicieli, a osoby takie muszą być upoważnione. Umowa sprzedaży może być dowodem w przypadku roszczeń ubezpieczeniowych, gdy na przykład chodzi o zły stan techniczny pojazdu. 

Jak wypełnić umowę kupna-sprzedaży?

Choć zgodnie z prawem umowa kupna-sprzedaży samochodu może być zawarta ustnie, to jak już wiesz, w przypadku ewentualnych roszczeń warto mieć dokument wypełniony przez obie strony. Niezależnie od tego, czy umowa kupna-sprzedaży pisana jest odręcznie, czy też strony korzystają z drukowanych plików w formacie pdf, należy pamiętać o najważniejszych informacjach, jakie powinna ona zawierać. Oto one: 

  • data i miejsce podpisania umowy kupna-sprzedaży pojazdu; 
  • imiona, nazwiska, adresy, miejsca zamieszkania, numery i serie dowodu, numer PESEL każdej ze stron;
  • nazwa firmy, siedziba, KRS, sąd rejonowy, NIP, REGON/CEIDG (jeżeli strona jest osobą prawną); 
  • dokładny opis sprzedawanego pojazdu: numer rejestracyjny, numer VIN, marka, model, rok produkcji, kolor, aktualny przebieg; 
  • informacja o warunkach umowy (cena samochodu, sposób i termin dostarczenia kwoty, termin wydania pojazdu); 
  •  wyraźne wskazanie kupującego i sprzedającego; 
  •  czas podpisania umowy i wydania pojazdu kupującemu; 
  •  potwierdzenie przez kupującego zapoznania się ze stanem technicznym pojazdu; 
  •  podpisy obu stron. 

Pamiętaj, że dokument musi być czytelny! Możesz przygotować go na kartce A4 lub wydrukować wcześniej przygotowany wzór z Internetu.

Najczęstsze błędy podczas wypełniania umowy kupna-sprzedaży

Przy zawieraniu umowy kupna-sprzedaży z osobą trzecią należy przestrzegać kilku ogólnych zasad. Zawsze zachowaj ostrożność, sprawdź zgodność danych na dowodzie osobistym z prawem jazdy, czy też przekazanymi przez sprzedawcę dokumentami pojazdu. 

Błędem na jaki musisz uważać, jest nie wpisanie wszystkich obecnych właścicieli. Należy dopilnować, aby na umowie podpisy złożyli zarówno główni właściciele, jak i współwłaściciele. W innym wypadku dokument jest nieważny. 

Powinieneś także sprawdzić, czy druk, jaki wypełniasz, to istotnie umowa sprzedaży samochodu. Każdy rodzaj pojazdu (motocykl, auto, przyczepa) ma własny wzór. Dlatego łatwo o pomyłkę.

Umowa kupna-sprzedaży auta. Kilka słów na koniec

Wypełnienie umowy nie jest sprawą skomplikowaną. Wystarczy zachować ostrożność i pamiętać o wymaganiach. Poszukujesz więcej informacji na temat zakupu auta? Zapraszamy do odwiedzenia strony https://www.link4.pl/umowa-kupna-i-sprzedazy-samochodu. 

Jeśli potrzebujesz nowej polisy, skontaktuj się z LINK4. Możesz odwiedzić naszego przedstawiciela lub zadzwonić na infolinie pod numer 22 444 44 44. W ten sposób nie tylko sprawdzisz wysokość składki, ale dokonasz także zakupu wybranej polisy. Jeśli interesuje Cię rozwiązanie online, sprawdź nasz Kalkulator OC. Wskażę on kwotę ubezpieczenia, które następnie wykupisz poprzez stronę internetową LINK4.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Materiał powstał przy współpracy z LINK4.

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane