Olsztyński ratusz wydał pozwolenie na budowę pięciogwiazdkowego hotelu nad jeziorem Ukiel.
Hotel na światowym poziomie
Aktualnie w stolicy Warmii i Mazur funkcjonuje kilkanaście hoteli, oferujących ponad 800 pokoi: trzy z nich mają cztery gwiazdki, cztery są trzygwiazdkowe.
Ostatnio wybudowaną tego typu inwestycją jest trzygwiazdkowy „Hampton by Hilton” ze 105 pokojami, salą konferencyjną i całodobową siłownią, zajmujący około 4 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni i mieszczący się w kompleksie Centaurus, u zbiegu alei Piłsudskiego i ulicy Głowackiego.
Okazuje się, że Hilton nie powiedział ostatniego słowa i zamierza wybudować drugi obiekt, tym razem pięciogwiazdkowy.
– Właśnie wydałem pozwolenie na budowę hotelu sieci Hilton. Będzie on na światowym poziomie, bo ma mieć pięć gwiazdek – powiedział „Gazecie Wyborczej” prezydent Piotr Grzymowicz.
Powstanie prestiżowy hotel z basenem
Nowy hotel powstanie w urokliwej okolicy: tuż obok drugiej plaży CRS Ukiel przy ulicy Kapitańskiej w Olsztynie.
Rozmowy w tej sprawie trwały prawie dwa lata, pierwsze spotkanie przedstawicieli ratusza i inwestora odbyło się w maju 2021 roku.
– Sam hotel będzie miał dwie bryły. W jednej z nich urządzony zostanie basen. Znajdzie się on na jednej z wyższych kondygnacji. Taka inwestycja na pewno podniesie prestiż i znaczenie Olsztyna na turystycznej mapie kraju, ale nie tylko – zapewnia prezydent Grzymowicz.
Sieć Hilton bez wątpienia kojarzy się z prestiżem. Jest jedną z najstarszych i największych światowych firm hotelarskich. Działa pod 18 markami, dysponuje ponad 6,1 tysiąca obiektów w 118 krajach.
Z Olsztyna zniknął „Dyplomat”
W Olsztynie nie funkcjonuje już jeden z najbardziej znanych hoteli: „Dyplomat”. W 2010 roku w niszczejącej przez kilkanaście lat kamienicy przy ulicy Dąbrowszczaków 28 ponownie otworzono restaurację „Pod Samowarem” i czterogwiazdkowy hotel „Dyplomat”. Remont wykonała warszawska spółka „Na Skraju Miasta”, co kosztowało ją kilkanaście milionów złotych.
Spadkobiercy inwestora mieli jednak inny pomysł na ten obiekt – najpierw zmienili formę funkcjonowania hotelu, a potem go sprzedali.
– Liczący nieco ponad 20 samodzielnych lokali i trzy apartamenty „Dyplomat” okazał się dla jego nabywców bardzo dobrą inwestycją pod kątem kontynuowania najmu dla stałych klientów czy też na potrzeby własne. Rentowność dla inwestorów jest obecnie znacznie większa z uwagi na zmniejszenie stałych kosztów funkcjonowania budynku w stosunku do obiektu hotelowego – wyjaśniał szef olsztyńskiego biura nieruchomości New House, odpowiedzialnego za sprzedaż hotelu „Dyplomat”, Łukasz Wróbel.
Nie dziwię się. W Olsztynie brakuje miejsc hotelowych. Kto próbował zamówić wie najlepiej. Społeczeństwo się bogaci więc coraz więcej chętnych na luksus.
No i super. Niech się nam Olsztyn rozwija. Powodzenia dla inwestora nie sobie zarabia. A wszystkim jęczącym patusom: H… wam w d..e