Podnośniki koszowe to urządzenia dźwignicowe, które składają się z podestu oraz hydraulicznego ramienia zakończonego koszem. Jest to konstrukcja, dzięki której możliwe jest wykonywanie rozmaitych prac na wysokościach, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz obiektów.
Na rynku znajdujemy różnorodne typy podnośników koszowych. Co trzeba o nich wiedzieć, aby właściwie dobrać odpowiedni model?
Podnośnik koszowy – na co zwrócić uwagę podczas wybierania?
Wybierając podnośnik koszowy, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Bardzo istotne jest miejsce, w jakim ma pracować podnośnik, a także zaplanowane do zrealizowania prace. Dostępność kilku typów podnośników koszowych związana jest właśnie z dostosowaniem konstrukcji do miejsca i warunków pracy, a także realizowanych zadań.
Innych rozwiązań wymaga praca na nieutwardzonym, nierównym i trudnym terenie. Także tam, gdzie zachodzi konieczność dotarcia do nietypowo położonych miejsc. Odmienny typ podnośnika sprawdzi się zaś wewnątrz obiektów, szczególnie wśród wąskich alejek, gdzie nie ma zbyt wiele możliwości manewrowania sprzętem.
Kolejna kwestia, na którą należy zwrócić uwagę, to sposób zasilania. Podnośniki koszowe mogą posiadać silnik spalinowy bądź być zasilane elektrycznie. Oba rozwiązania mają zalety i wady, jednak dopasowanie do miejsca pracy oraz rodzaju realizowanych zadań pozwala na maksymalne wykorzystanie plusów, które oferuje konkretny typ zasilania.
Nie bez znaczenia pozostaje udźwig podnośnika koszowego oraz maksymalna wysokość, na którą może zostać wysunięte ramię podnośnika. Uwagę zwraca się również na doświadczenie osoby, która ma za zadanie sterować podnośnikiem.
Rodzaje podnośników koszowych
Podnośniki koszowe mogą być użytkowane do wszelkiego rodzaju prac wykonywanych na wysokościach: malowania elewacji, tynkowania, wymiany okien, napraw dachów, a także zadań podejmowanych wewnątrz obiektów, np. w magazynach czy na halach. Dobór zależy od typu zleconego zadania, wysokości, na jakiej będą realizowane prace, a także miejsca, w którym ma pracować podnośnik.
Wśród podnośników koszowych wymienia się następujące typy:
- Podnośniki masztowe – wyróżniają się kompaktowymi rozmiarami, zwrotnością i lekkością. Najlepiej sprawdzają się podczas prac wewnątrz obiektów. Oferują wysięg boczny i obrotową wieżyczkę, dzięki czemu nadają się do realizacji zadań w miejscach trudno dostępnych, np. ponad liniami produkcyjnymi. Dobrze radzą sobie również w wąskich korytarzach, dzięki czemu bardzo często znajdują swoje zastosowanie w centrach logistycznych do poruszania się między regałami. Wykorzystywane są do transportu pionowego. Dostępne są w wersjach mobilnej i stacjonarnej, w zależności od maksymalnej wysokości roboczej. Nadają się do pracy także na nawierzchniach o niewielkiej wytrzymałości.
- Podnośniki przegubowe – wyróżniają się prostą konstrukcją oraz szerokimi możliwościami zastosowania. Charakteryzuje je przede wszystkim daleki zasięg wysięgnika. Dzięki temu łatwo za ich pomocą dostać się do miejsc, do których jest utrudniony dostęp. Są wydajne, uniwersalne, łatwe w obsłudze, ponadto oferują duży udźwig i sporą wysokość kosza. W nowoczesnych modelach dostępny jest napęd na cztery koła, który decyduje o ich mobilności oraz możliwości użytkowania w trudniejszych warunkach.
Ze względu na sposób zasilania wyróżnia się modele podnośników koszowych:
- Podnośniki spalinowe – taki silnik gwarantuje dużą moc, dlatego modele spalinowe nadają się do cięższych prac. Zazwyczaj oferują również większy udźwig. Najczęściej wykorzystywane są w pracach na zewnątrz, radzą sobie również na nierównych i nieutwardzonych terenach.
- Podnośniki elektryczne – nie emitują spalin, są ciche, energooszczędne i przyjazne środowisku. Oferują długi czas pracy. Podnośniki wyposażone w silniki elektryczne są najczęściej niewielkie, mobilne i lekkie, dlatego najlepiej sprawdzają się w pracach wewnątrz obiektów, np. w centrach logistycznych, magazynach i halach produkcyjnych.
Jaki podnośnik koszowy wybrać?
W pierwszej kolejności należy rozważyć, do jakich zadań najczęściej będzie wykorzystywany podnośnik. Od tego bowiem zależy jego konstrukcja, udźwig czy wysokość, na jaką może maksymalnie być uniesiony kosz. Znaczenie ma ponadto wspomniane miejsce pracy – innych rozwiązań wymagają zadania realizowane na nierównym terenie, na zewnątrz obiektów, a odmiennych, gdy urządzenie musi poradzić sobie z poruszaniem się po wąskich alejkach między regałami, wewnątrz budynku.
Wynajem podnośnika alternatywą dla zakupu
Niezależnie od zaplanowanych do wykonania prac oraz miejsc, w których mają być realizowane zadania, warto rozważyć wynajem podnośnika koszowego. Jest to bowiem usługa znacznie tańsza niż zakup urządzenia na własność. Ponadto można liczyć na wyeliminowanie wszystkich niedogodności związanych z posiadaniem urządzenia na własność – np. koniecznością zabezpieczenia czy przeprowadzania obowiązkowych kontroli.
Do dyspozycji odbiorców są sprzęty renomowanych firm. Można zdecydować się chociażby na wynajem Manitou – marki, która cieszy się uznaniem klientów i daje gwarancję wydajności oraz bezpieczeństwa użytkowania wybranych modeli podnośników koszowych. Z tej opcji skorzystają zarówno klienci prywatni, jak i firmowi.
Podnośnik koszowy czy wózek nożycowy to profesjonalny sposób na wykonanie trudnych prac na wysokości. Na szczęście coraz częściej ludzie są skłonni ograniczyć ryzyko, zamawiają podnośnik zamiast używania domorosłych sposobów z drabinami czy chodzeniem bez asekuracji po dachach.