W środę w Piszu odbyły się wojewódzkie obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na Warmii i Mazurach. Z kolei w Lubominie przy Zespole Szkół została odsłonięta tablica poświęcona Danucie Siedzikównie ps. Inka. W Olsztynie miała miejsce gala finałowa konkursu recytatorskiego twórczości Żołnierzy Wyklętych.
Obchody w Piszu
W Piszu obchody wojewódzkie rozpoczęły się mszą świętą w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Wyklętych w kościele pw. św. Jana Chrzciciela. Następnie uczestnicy obchodów udali się pod Pomnik Wolności, gdzie po apelu i salwie honorowej zostały złożone kwiaty.
Jak powiedział wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki „Żołnierze wyklęci byli niezłomni w walce o prawdziwie wolną i niepodległą Ojczyznę. Dlatego przez ówczesne władze byli skazani na wyklęcie, zapomnienie i wymazanie z kart historii. Dzięki temu, że przetrwali w pamięci swoich bliskich, przetrwali także w zbiorowej pamięci Polaków. Pamięć o nich doczekała wolnej Polski. Można powiedzieć, że im zawdzięczamy wolną Polskę i stąd to nasz Polaków obowiązek, by pamiętać i prawdę o nich także wydobywać”.
Odsłonięcie tablicy pamiątkowej
Uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej pamięci Danuty Siedzikówny ps. Inka miało miejsce w Zespole Szkół w Lubominie. Na tablicy widnieje wizerunek sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej oraz jej słowa „Zachowałam się jak trzeba”. Uczniowie szkoły wzięli udział w uroczystości.
Uroczystości w Olsztynie
U zbiegu alei Piłsudskiego z ulicą Dąbrowszczaków, gdzie znajduje się pomnik Armii Krajowej prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz złożył wieniec.
Z kolei w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się Gala Finałowa II Edycji Konkursu recytatorskiego twórczości Żołnierzy Wyklętych pt. „Na znojną walkę”. Wśród jej uczestników znaleźli się uczniowie szkół podstawowych i średnich oraz studenci, którzy recytowali wybrany spośród zaproponowanych przez Instytut Pamięci Narodowej wierszy autorstwa Żołnierzy Wyklętych.
źródło: PAP