-1 C
Olsztyn
niedziela, 29 stycznia, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Znak sierpa i młota skuty z szubienic

OlsztynZnak sierpa i młota skuty z szubienic

Z Pomnika Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie, zwanego z racji kształtu, „szubienicami” skuto znak sierpa i młota. „Zapowiadaliśmy to i deklarację zrealizowaliśmy” – powiedział prezydent Olsztyna. W ocenie przedstawicieli PiS „skucie nie załatwia sprawy”.

reklama

W czwartek w południe skuto symbol sierpa i młota z prawego pylonu pomnika Wyzwolenia Ziemi Warmińskiej i Mazurskiej w Olsztynie. Pomnik złożony z dwóch pylonów stojących na postumencie, stoi w centrum miasta, jego autorem jest ceniony rzeźbiarz Xawery Dunikowski. Pomnik od wielu lat wzbudza kontrowersje, ponieważ jest na nim postać sowieckiego żołnierza, czołgi, samolot i – do czwartkowego południa – także sierp i młot. Usuwanie tego symbolu trwało nieco ponad godzinę. Ratusz, na zlecenie którego skuto symbol, nie informował wcześniej o tym przedsięwzięciu.

Znak sierpa i młota skuty z szubienic historia Olsztyn, Wiadomości

„To porządny, mocny granit, trudno było to usunąć” – powiedział mężczyzna, który na wysięgniku, szlifierką spiłowywał sierp i młot. Jego praca wzbudzała ogromne zainteresowanie przechodniów, którzy robili zdjęcia i nagrywali filmy. Większość osób dopytywała, czy „zniknie też reszta”.

reklama

„Zgolenie wąsów Hitlerowi nie sprawi, że przestaje być Hitlerem. Tak samo jest z tym pomnikiem. Wszyscy wiedzą, komu jest poświęcony” – mówił kurator oświaty w woj. warmińsko-mazurskim Krzysztof Marek Nowacki, który podkreślał, że „znalazł się w tym miejscu i w tym czasie przypadkowo i prywatnie”. Podobną ocenę sformułował radny wojewódzki PiS Henryk Żuchowski. „To jest pomnik totalitaryzmu. Owszem, skucie sierpa i młota to krok w dobrą stronę, ale moim zdaniem to nie kończy sprawy” – powiedział Żuchowski, który także przypadkowo znalazł się pod pomnikiem (plac przed nim jest głównym parkingiem w centrum Olsztyna).

Miłośnik historii z Bartoszyc odkrył niezwykłą pamiątkę we Włoszech
Znak sierpa i młota skuty z szubienic historia Olsztyn, Wiadomości

Skucie symbolu totalitarnego z pomnika autorstwa Dunikowskiego zapowiedział 7 października prezydent Olsztyna, po tym, gdy minister kultury uchylił decyzję z 1993 r. o wpisaniu Pomnika Wyzwolenia Ziemi Warmińskiej i Mazurskiej do rejestru zabytków.

reklama

„Ponieważ pomnik nie jest już zabytkiem, tak jak zapowiadaliśmy, usuwamy z niego komunistyczne symbole. Sam pomnik jest dziełem wybitnego artysty Dunikowskiego i tak jak zapowiadaliśmy, i jak proponuje wiele środowisk m.in. organizacje pozarządowe i naukowcy, zostanie on w przestrzeni Olsztyna – powiedział prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. W rozmowie prezydent Olsztyna zapowiedział, że miasto będzie chciało na placu, na którym stoi pomnik urządzić miejsce pamięci.

„Jeśli pojawi się taka propozycja jesteśmy otwarci także na dyskusję o zmianie nazwy tego pomnika” – zapowiedział Grzymowicz.

Znak sierpa i młota skuty z szubienic historia Olsztyn, Wiadomości

Pomnik zwany „szubienicami” stoi w centrum Olsztyna od 1954 roku. Od wielu laty środowiska prawicowe postulują jego usunięcie z przestrzeni publicznej. W niedzielę o pomoc w tej sprawie został poproszony na spotkaniu w Olsztynie prezes PiS Jarosław Kaczyński. „Od lat w Olsztynie środowiska prawicowe walczą, by usunąć z centrum miasta Olsztyna Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej. Od czasu wybuchu wojny na Ukrainie, trwa ostry spór z prezydentem Olsztyna, który ma swoją wizję, nie przemawiają żadne argumenty. To wstyd i hańba dla mieszkańców Olsztyna. Nikt z nas nie chce się utożsamiać z nurtem tragedii dzieci, kobiet, starców. Panie prezesie, prosimy o pomoc, bo tylko w panu nadzieja, żeby szubienice w końcu zniknęły z Olsztyna” – odczytała pytanie prowadząca spotkanie poseł Iwona Arent. Kaczyński odpowiedział, że „o tym decyduje samorząd”.

Inscenizacja oblężenia zamku w Olsztynie - ruszają obchody Roku Kopernika

Problem z usunięciem pomnika wiąże się z jego autorem – wybitnym rzeźbiarzem Xawerym Dunikowskim. Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński argumentując usunięcie monumentu z wykazu zabytków we wrześniu stwierdził w lokalnym Radiu Olsztyn, że sprawa tego monumentu „była wyjątkowa”.

„To jest decyzja radykalna, bo w jakimś sensie godzi w wartość dzieła Dunikowskiego. Ale porównując kwestie artyzmu i dzieła sztuki Dunikowskiego i interesu państwa polskiego, jakim jest usunięcie symboli komunistycznych z przestrzeni publicznej, zwłaszcza kontekst obecnej wojny na Ukrainie, (…) to dodatkowo uzasadnia nasze działanie” – mówił wicepremier Gliński i dodawał, że „to jest pomnik, który upamiętnia rzeczy, które w przestrzeni publicznej w Polsce suwerennej upamiętniane być nie powinny”.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama

12 KOMENTARZY

12 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Głupi Piotrek
11 listopada 2022 10:46

Grzym uparty jak komuch. Niedługo będzie inny grzymol. Może trochę bardziej kumaty niż ten co obecnie i zrobi porządek

Przemas
11 listopada 2022 20:16

Grzymowicz ty czerwona świnio sowiecka! J..ał cię pies! Na czole ci trzeba odbić sierp, młot i sowiecką gwiazdę!

Popularne

22 stycznia. Jedna z najtragiczniejszych dat w dziejach Olsztyna. Minęło 78 lat