Z początkiem nowego roku pojawiła się niezwykła wiadomość – do Delegatury urzędu w Ełku przekazano wyjątkowy zabytek. Odkrycie to ma dużą wartość historyczną i archeologiczną, a jego losy zostały już zaplanowane.
Zabytkowy naszyjnik z epoki brązu
Artefakt odnaleziono w okolicach miejscowości Bartosze w powiecie ełckim. Jest to otwarty naszyjnik wykonany z brązowego pręta o przekroju okrągłym. Charakterystyczne zdobienia w postaci podwójnych rowków rozmieszczonych na całej długości sprawiają, że przedmiot wyróżnia się wśród znalezisk tego typu.
Specjaliści określili jego wiek na ponad 2500 lat, łącząc go z V okresem epoki brązu lub Hallstatt C. Znalezisko to może być związane ze schyłkową fazą społeczności grupy mazurskiej kultury łużyckiej lub pierwszymi śladami kultury kurhanów zachodniobałtyjskich.
Analizy i dalsze losy artefaktu
Chronologię naszyjnika określili eksperci z Centrum Archeologii Stosowanej przy Instytucie Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. To właśnie tam trafi teraz przedmiot, by poddać go szczegółowym analizom metaloznawczym. Po zakończeniu badań naszyjnik zostanie przekazany do jednej z lokalnych jednostek muzealnych, gdzie będzie dostępny dla zwiedzających.
Odkrycie tego zabytku stanowi cenny wkład w poznanie historii regionu. Specjaliści podkreślają, że takie znaleziska pozwalają lepiej zrozumieć rozwój dawnych społeczności oraz ich kulturę. Osoba, która przekazała naszyjnik, zasługuje na szczególne podziękowania za wzorową postawę i dbałość o dziedzictwo kulturowe.
źródło: Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Konserwator Zabytków