-0 C
Olsztyn
czwartek, 21 listopada, 2024
reklama

Rynek pracy w Olsztynie – co warto wiedzieć przed podjęciem zatrudnienia

Materiał partneraRynek pracy w Olsztynie – co warto wiedzieć przed podjęciem zatrudnienia

Artykuł sponsorowany

Znalezienie satysfakcjonującej pracy nie jest łatwym zadaniem. Nierzadko trzeba poświęcić na poszukiwania sporo czasu, a także uzbroić się w cierpliwość i determinację. Warto na samym początku zorientować się w sytuacji na rynku pracy. Jak prezentuje się on w Olsztynie?

Rynek pracy w Olsztynie – co musisz o nim wiedzieć?

Poszukiwanie pracy zazwyczaj zaczynamy od przeglądania ofert na najbardziej znanych portalach. Wpisujemy ich adres w wyszukiwarkę i szukamy propozycji, która spełni wszystkie, bądź chociaż większość, naszych oczekiwań. Często jednak nie mamy świadomości, jakich ofert możemy się spodziewać. Dużo zależy od charakterystyki rynku, na którym próbujemy znaleźć zatrudnienie, o czym więcej możesz się dowiedzieć m.in. na: https://www.gowork.pl/opinie/olsztyn;l.

W przypadku naszego regionu trzeba niestety stwierdzić, że plasuje się on w pierwszej trójce województw o najwyższej stopie bezrobocia, które w październiku bieżącego roku wyniosło 7,9% – to o 2,9 punktów procentowych ponad średnią krajową. Niechlubne podium Warmia i Mazury „zawdzięczają” wielu czynnikom i przemianom gospodarczym. Obecnie nasz region rozwija się w głównej mierze w przemyśle drzewnym, rolno-spożywczym, budownictwie oraz turystyce.

Warto jednak zaznaczyć, że samo miasto może poszczycić się najniższym bezrobociem w całym regionie. W województwie warmińsko-mazurskim to właśnie Olsztyn stanowi główne centrum gospodarcze. To tutaj szanse na znalezienie zatrudnienia są największe dla mieszkańców Krainy Tysiąca Jezior.

W tych sektorach znajdziesz zatrudnienie od ręki

Najszybciej i bez większego problemu pracę mogą znaleźć osoby, które mogą poszczycić się posiadaniem zawodu będącego obecnie w danym regionie deficytowym. Co to oznacza? Zawody deficytowe to takie, na które jest w określonym czasie największe zapotrzebowanie. W opozycji do nich znajdują się zawody nadwyżkowe – takie, których na rynku pracy jest zbyt wiele. W takiej specjalizacji trudno będzie o szybkie znalezienie zatrudnienia.

W takim razie, kto będzie mógł bez problemu zatrudnić się w Olsztynie? Jakie gałęzie gospodarki potrzebują obecnie największej liczby nowych pracowników?

  • Transport – wciąż nie maleje zapotrzebowanie na kierowców, głównie samochodów ciężarowych, a także logistyków.
  • Budownictwo – potrzebni są wszelkiego rodzaju fachowcy jak hydraulicy, elektrycy, monterzy instalacji, ale również pomocnicy budowlani.
  • Edukacja – braki kadrowe w szkołach to nieznikający problem. Najbardziej potrzebni są nauczyciele przedmiotów zawodowych, języków obcych i przedmiotów ścisłych.
  • Usługi i handel – w Olsztynie jest wiele miejsc pracy na stanowiskach kasjer-sprzedawca. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku kucharzy, kelnerów, przedstawicieli handlowych.
  • Branża medyczna – potrzebni są lekarze, pielęgniarki, opiekunowie medyczni, ale również rejestratorzy.

Informacje zawodowe – czym są i do czego mogą się przydać?

Osoby, które samodzielnie nie są w stanie znaleźć zatrudnienia na terenie Olsztyna, mogą skorzystać z pomocy Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Poza zarejestrowaniem się jako osoba bezrobotna, można także skorzystać ze wsparcia CIiPKZ.

Centrum zachęca wszystkich poszukujących pracy oraz chcących się przekwalifikować do korzystania z zasobów informacji zawodowej. Składają się na nie wszelkiego rodzaju materiały, z których można wiele dowiedzieć się na temat regionalnego i krajowego rynku pracy, a także zasięgnąć informacji na temat specyfikacji różnych zawodów oraz aktualnego na nie zapotrzebowania.

Centrum udostępnia praktyczne poradniki osobom bezrobotnym, a także przedstawia ofertę różnych instytucji, dzięki którym można poszerzyć swoje kwalifikacje i zdobyć większe szanse na znalezienie wymarzonej pracy.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

4 KOMENTARZY

4 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Zaradny
22 grudnia 2023 18:06

Nigdy nie czekać z szukaniem pracy aż pracodawca zwolni.Jest zmowa.Bezrobotnych nawet z dobrym fachem w ręku zatrudnić chcą za grosze.I nie sprzedawać się tanio ,naszych lokalnych Januszy stać na godne płacenie.

Paul Mark
26 grudnia 2023 13:52

Szanowni Pastwo ! Bądźcie dobrej myśli. Rudy bandyta wam załatwi pracę marzeń. niemieckie szparagi na was oczekują . Pod wprawnymi szkopskim zarządem. Z sprawdzonym od lat hasłem szynele arbajt szynele.

Polecane