7 C
Olsztyn
wtorek, 21 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Gniazdka w blacie – rodzaje oraz zastosowanie

Materiał partneraGniazdka w blacie – rodzaje oraz zastosowanie

Kuchenna przestrzeń wymaga instalacji wielu gniazdek elektrycznych. Jednak trudno wszystkie zamontować tak, by zapewniały wysoki poziom estetyczny. Dlatego powstały gniazdka w blatach kuchennych, które można schować, gdy nie są potrzebne. Sprawdź, jakie modele znajdziesz na rynku i które warto zastosować w swojej kuchni!

Gniazdko wysuwane z blatu

reklama

Interesującym rozwiązaniem, które zajmuje niewiele miejsca, jest gniazdko wysuwane z blatu w formie pionowej. Element wierzchni to elegancki i nierzucający się w oczy dekielek, który po naciśnięciu powoduje wysunięcie się gniazdek nad powierzchnię blatu. Takie rozwiązanie nazywa się listwą windową, ponieważ poszczególne przyłącza elektryczne umieszczone są pionowo i poruszają się w blacie w sposób przypominający windę. To świetna propozycja dla tych, którzy oczekują estetycznego produktu, który nie zajmuje zbyt dużo miejsca. Do montażu tego typu gniazdka w blatach kuchennych najczęściej wymagane jest wykonanie okrągłego otworu.

Gniazdka poziome chowane w blatach kuchennych

Innym patentem jest montaż poziomych gniazdek. Mogą być wyposażone w kilka punktów przyłączeniowych (zwykle 2 lub 3) i mieć estetyczną klapkę wierzchnią. Modele te często są nieruchome i dostęp do nich jest możliwy po całkowitym odsłonięciu dekielka. Tego rodzaju gniazdka w blatach kuchennych bardzo dobrze sprawdzają się na wyspach. Można dzięki nim bardzo szybko podłączyć potrzebne urządzenie i po zakończeniu pracy wykonywać kolejne czynności. Gniazdka poziome mogą mieć formę odchylanych klapek, przekręcanych lub całkowicie wyjmowanych.

Gniazdka do użytku w pozycji zamkniętej

reklama

Rozwinięciem obu typów jest gniazdko wysuwane z blatu, którego można używać w pozycji zamkniętej. Dzięki specjalnym szczelinom na kable elektryczne ten typ gniazdka świetnie sprawdza się w obszarach o podwyższonym ryzyku zachlapania wodą. Należy oczywiście pamiętać, że żaden produkt tego typu nie zapewnia pełnej ochrony przeciwwilgociowej. Dlatego należy z nich korzystać ostrożnie zwłaszcza w bliskim sąsiedztwie kranu czy kuchenki.

Gniazdka wysuwane z szafek kuchennych

Nic nie stoi na przeszkodzie, by ww. typy gniazdek montować w innych meblach kuchennych. Niektórzy są zwolennikami podwieszania ich na spodzie szafek wiszących lub montowaniu tam gniazdek windowych. Rozwiązania te mogą być jeszcze bardziej estetyczne, ponieważ na co dzień nikt nie jest w stanie obserwować dolnych elementów szafek wiszących. Umieszczenie tam gniazdek zapewnia komfort korzystania z urządzeń przy niewielkiej stracie przestrzeni wewnątrz mebli.

Co uwzględnić przy montażu gniazdek wysuwanych z blatów?

reklama

Pamiętaj o tym, by każde gniazdko wysuwane z blatu miało swoje zasilanie. W rzeczywistości są to bowiem specjalne przedłużacze z dodatkowymi funkcjami. Dlatego bez względu na to, gdzie zamierzasz je umieścić, musisz mieć dedykowane gniazdko właśnie pod tego typu rozwiązanie. Oczywiście największe trudności mogą być z poprowadzeniem prądu na wyspę kuchenną. Dlatego lepiej jest zaplanować takie rozwiązanie wcześniej niż pracować w towarzystwie bezładnie poplątanych kabli.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne
Ogłoszenia